Jan. 1913.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. worden afgevoerd. Tevens wordt 1 sectie Genietroepen ter beschikking gesteld om overgangsmiddelen samen te stellen. Te 6.45 n.m. komt antwoord van den Troepen Ct. te Tji Raudjang, dat 100 dos a dos en karren beschikbaar zijn, waar van eerstgenoemde te 8.30 n.m. te bestemder plaatse zullen zijn. Eene compagnie Inf. is als dekking medegegeven. Dadelijk rijdt een Stafofficier naar den Ct. der le Brigade om dit bericht over te brengen, alsmede het bevel van den Algemeenen Bevelhebber, dat, zoo de omstandigheden zulks toelaten, na de gewonden ook zooveel mogelijk troepen op deze wijze naar Tji Randjang moeten worden overgebracht. Afvoer Als deze officier den Brigade Ct. bereikt, zijn reeds alle gewonden dwangarbeiders, die bij de gevechtstreinen slechts eenigszins der Ie Br. kunnen worden gemist, aan het werk gesteld om eenige vlot ten samen te stellen, en ook hier bleek weer de veelzijdige bruikbaarheid van deze menschen. Toen de Genie ter plaatse aankwam, was bij het licht van eenige petroleumlampjes reeds een klein vlot gereed, dat behalve het bedieningspersoneel een 5 tal gewonden kon dragen. Te 8 n.m. zijn 4 dergelijke vlotten gereed, en wordt dadelijk met het overzetten der ge wonden een aanvang gemaakt, beginnende met marschvaar- dige, die telkens in afdeelingen van 20 man naar Tji Ran djang afmarcheeren. Te 8.20 n. m. meldt eene patrouille van de dekking der voertuigencolonne van Tji Randjang, dat door den slechten toestand van een der bruggetjes, welke hersteld moet worden, de voertuigen vermoedelijk niet voor 9 n.m. het aangewezen punt zouden kunnen bereiken, en inderdaad wordt eerst op dit uur de nadering der voertuigen bericht. Hoewel met eenige moeite, slaagt men er toch in de voertuigen nadat zij zooveel mogelijk zijn opgereden op het smalle pad te doen keert maken. Groote bezwaren worden vooral ondervonden om bij het schijnsel van slechts enkele lantaarns de gekwet sten langs de 400 M. lange colonne naar de voorste voertui gen te dragen. Deze moeilijkheid is niet te ontgaan, daar 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 52