De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Jan. 1913. het onmogelijk is, alle voertuigen, zelfs in colonne met tweeën, te doen oprijden. Te 9 n. m. zijn 60 marschvaardige gewonden naar Tji Ran- djang afgemarcheerd, en wachten een 20tal niet-marschvaar- digen de aankomst der voertuigen af. Bijgestaan door de dwangarbeiders en een aantal manschappen der dekkings compagnie gelukt het te 9.45 n. m. het eerste 40tal gekwet sten in de voertuigen te laten afrijden. Zij, die zittend ver voerd kunnen worden, worden 3 aan 3 in de eerste plaats in de dos a dos geplaatst; de overigen in de karren, 2 aan 2. Op deze wijze kunnen de ruim 200 niet marschvaardige gewonden, welke ongerekend de dooden, nabij Hp. V. No. 3 aanwezig zijn te 3 v. m. in de voertuigen geladen zijn. De dooden moet men wel laten liggen. Intusschen zijn door den Algemeenen Bevelhebber de bevelen voor den terugtocht uitgegeven. Elk bataljon laat voorloopig een compagnie in de geve.chtslinie achter, terwijl Inf. VI in zijn geheel achterblijft. Per brigade wordt een hoofdofficier met het bevel over de voorloopig achterblijvende troepen belast. Achtereenvolgens krijgen nu de A. I. vd. en A. 2. I. bg. opdracht in stelling te komen onderscheidenlijk nabij hoogtecijter 250 (tusschen Bajabang en Tjikadoe) en in de in den vroegen morgen bij T. 242 bezette stelling. Te 10 n. m. is laatstbedoelde batterij de brug ten Z. van Tjihondje gepasseerd, nadat de gekwetsten dezer Artillerieafdeelingen naar Hp. V. No. 2 waren overgebracht. Den Chef dezer verbandplaats wordt medegedeeld, dat deze uiterlijk te 11 n. m. moet worden opgeheven en het genees kundig personeel en materieel, uitgezonderd dat van Inf. VI, naar Leuwiboender zal afmarcheeren. Den Ch. Hd. V. is opgedragen te zorgen, dat te 11 n. m. de geheele Hd. V. naar den rechter Tji Taroemoever is ver plaatst. Den 12den, te 8 v. m. zijn de laatste troepen—ook de Cava lerie—onder bescherming van het artillerievuur van af T. 242 op den rechter Tji Taroemoever vereenigd. De vijand, die 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 53