Jan. 1913.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. Nog dienzelfden dag wordt het V. H. per spoor naar Radja- mendala overgebracht. Van de verpleegden alleen de z. g. ongestelden (uitgezonderd die van den vijand), dat zijn zij, die binnen 2—6 dagen weer geheel hersteld zullen zijn, met het V. H. naar Radjamendala terug, siotbe- Wij zullen de operatiën niet verder volgen, doch alleen schouwin- nog nagaan, of uit deze applicatorische studie nog lessen gen. van practiscb belang zijn te putten ten opzichte van de uitoe fening van den Geneeskundigen Dienst. Volgens onze tegenwoordige organisatie is de Ch. A. Br. tevens Chef eener V.S. Nu zou men uit de benamingen V. S. Br. 1, 2, enz. de gevolgtrekking mogen maken, dat de V.Sn, organiek bij de Brigaden waren ingedeeld. Dit is echter geenszins het gevalover het gebruik der V. S. heeft de Brigade Ct althans in hooger verband niets te beslissen, daar alleen de Algemeene Bevelhebber, of namens dezen de Ch. A. VI. bevoegd is de oprichting eener Hd. V. te gelasten. Is dit eenmaal geschied, dan is bovendien de Brigade Ct„ wiens V.S. hiertoe wordt bestemd, zijn geneeskundigen ad viseur kwijt. Van eene eenhoofdige leiding van den Genees kundigen Dienst bij de Brigade zelf, welke door de G. Sn. wordt uitgeoefend, is dan weinig sprake meer, tenzij de oudste Ch. G. S. hiermede wordt belast; evenwel wordt deze hierdoor aan zijn eigenlijken werkkring onttrokken. Iets overeenkomstigs treft men aan bij de G. Sn. Hoewel deze zonder eenigen twijfel organiek tot de korpsen belmo ren, heeft in hooger verband de Korpscommandant toch over zijne G. S. zeer weinig te zeggen. Uit de bepaling, dat voor 2 bataljons in den regel slechts ééne Hp. V. wordt opgericht, en dat de G. Sn. zelfs voor versterking van de Hd. V. kunnen worden aangewezen, blijkt dit duidelijk genoeg. Een ander bezwaar, dat uit onze organisatie voortvloeit bestaat hierin, dat een troependeel, waarvan de G. Sn. voor het oprichten eener Hp. V. zijn aangewezen, van een gedeel te van zijn geneeskundig personeel en materieel wordt gescheiden, als de troepen zich over een eenigszins grooten 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 58