De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Jan. 1913. afstand moeten verplaatsen. Nu kan men wel de gewonden aan ander geneeskundig personeel overgeven, als dit ten minste ter plaatse aanwezig is, doch het weder opladen van de verbandtransportkar zal eenigen tijd vorderen, terwijl bovendien wellicht reeds een aanzienlijk deel der verband en lafenismiddelen zal zijn verbruikt. Ten slotte komt het ons voor, dat de G. Sn. bepaald over onvoldoende transportmiddelen beschikken, vooral in het geval, dat de voertuigen achter zijn fgebleven. Stel b. v. dat een bataljon 20 pCt verliezen heeft geleden, hetgeen toch geen overdreven hoog cijfer is, dan zullen daaronder gemid deld 20 dooden en 100 gewonden zijn, onder welke laatsten er 80 vervoerd moeten worden J), althans niet marsch- vaardig zijn. Vooral als bij een aanvallend gevecht reeds op groote afstanden van den vijand verliezen intreden ten gevolge van diens artillerievuur, kan de afstand tusschen vuurlinie en Hp. V. vrij aanzienlijk worden. De 16 zieken dragers van het bataljon zullen, als zij van vuurpauzen of van de duisternis gebruik moeten maken om deze 80 ge wonden naar de Hp. V. te vervoeren eene zware taak hebben. Om met twee man een gewonde, zonder hem al te zeer te martelen een of meer K. M. te dragen in een stalen veldbed of een tandoe, is zeker wel wat meer oefening noodig, dan het uurtje theorie, dat thans aan de muzikantenzieken dragers wordt gegeven. In dit opzicht laat de organisatie onzer G. Sn. inderdaad veel te wenschen over. Zou er wel ooit bij een bataljon zijn nagegaan, of de muzikanten die daarvoor toch in de eerste plaats bestemd zijn, door practische geschikt heid en lichaamskracht als ziekendrager bruikbaar zijn? 2) Veel zou ons inziens reeds gewonnen zijn, als men de veldbedden en tandoes der ziekendragers verving door raderbaren „de Mooy", doch zóódanig, dat zij, uitelkander genomen, ook 57 1) Zie Theodor Beyer. Studie über die Einleitung der Evacuation mit Voll- bahn aus Anlass von Gefechten. 2) Een voorstel tot oprichting van een korps ziekendragers is aanhangig. (Red).

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 59