Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Jan. 1913. was het mooiste harmonisch geheel van bewapening, pant sering en snelheid. Maar ook Logos" is, zeer onlogischzijn eigen theorie afvallig geworden en vindt dergelijke schepen thans niet meer de beste. Wij meenen te kunnen volstaan met deze nadere toelich ting van ons vroeger ingenomen standpunt. Echter moeten we daaraan, op grond van de marinepro gramma's, zooals die bij de groote mogendheden in uitvoering zijn en aan de hand van een buitenlandsch schrijver over Marine-zaken thans nog het navolgende toevoegenEen mogendheid, die thans schepen van 18000 ton bouwt, krijgt materieel, waarop de bemanningzoodra die mocht komen te staan tegenover het moderne materieel der groote mogend heden, zich moreel minderwaardig moet gevoelen. Thans nog een enkel woord over de hoofdgedachte in het eerste gedeelte van schrijvers studie. Op blz. 1076 lezen we „Een van de stellingen, die de tegenstanders van de „verdediging van Indië door een vloot aanvoeren, is, dat „die vloot in staat zou moeten zijn met succes op te treden „tegen de krachtigste vloot in deze zeeën. Zij verwerpen daarbij ten eenenmale het rekenen op een bondgenoot. Ja, zij „willen wel een bondgenoot, maar willen daarop hun eischen „niet baseeren." In het daarop volgend betoog tracht de heer de F. aan te toonen, dat we in de alleieerste plaats moeten streven naar het verkrijgen van bondgenooten. Waarom, zoo vraagt S., zou Oostenrijk met zijn kleine on belangrijke kustlijn anders een krachtige vloot bouwen een vloot bijna even sterk als die van Italië, dat vrijwel een 3 (1) Deze alinea is n.o.m. minder gelukkig gesteld. Iedereen geeft toe, dat een afdoende verdediging van onzen archipel slechts mogelijk is door een vloot. Voorts zien we uit den laatsten zin der alinea, dat de cursiveering van den voorlaatsten geen beteekenis kan hebben. 2) Oostenrijk-Hongarije heeft volgens de K. u. K. Marine Almanacli 1912 thans 16 slagschepen, Italië 22 schepen van meer dan 9000 ton.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 5