Jan. 1913.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. op paarden of voertuigen medegevoerd kunnen worden, terwijl de draagbaar ook afzonderlijk alstandoe te gebruiken moet zijn; voor dit laatste is dus noodig, dat per raderbaar nog een draagstok en twee touwen aanwezig zijn. Om een raderbaar „de Mooy" te kunnen gebruiken, behoeft een weg inderdaad slechts aan zeer bescheiden eischen te voldoen. Op deze wijze kan veel krachtsinspanning van de ziekendragers worden bespaard, hetgeen niet in de laatste plaats aan de gekwetsten ten goede komt, zelfs al zou slechts voor een deel van den af te leggen weg het raderstel te gebruiken zijn. Ook de paarden waren wellicht voor het ziekenvervoer te benutten. (Zie de Duitsche „Krankentragerordnung".) Eenige der hier genoemde bezwaren tegen de bestaande organisatie van onzen Geneeskundigen Dienst werden in deze studie aan het licht gesteld, en op papier mochten wij er in slagen, deze bezwaren voor een groot deel te overwinnen. Toch komt het ons zeer bedenkelijk voor, zich hiermede zand inde oogen te laten strooien! Wij zullen daarom trachten in hoofdlijnen eene organisatie aan te geven, waarbij zooveel mogelijk de hier besproken bezwaren worden ondervangen, en stellen ons deze als volgt voor: le. Bij de troepen, uitgezonderd de Veldartillerie, uitslui tend draagbaar materieel, geladen op draagpaarden. Per bataljon Infanterie, Divisie Artillerie of eenige vereenigde eskadrons is het materieel met het daarbij behoorende personeel geheel ter beschikking van den Bataljons-,Divisie- of Cavalerie commandant; in het gevecht wordt hiermedezoodra noodig de „verzamelplaats voor gewonden op het gevechtsveld" opgericht, terwijl het personeel tevens belast is met het vervoer der gekwetsten naar de Hp. V. Voor een bataljon zou volstaan kunnen worden met de 4 draagpaarden zooals zij thans reeds bij de G. Sn. worden uit gerust, doch de veldbedden en tandoes te vervangen door 8 raderbaren „de Mooy", waarvan de raderstellen zoo noodig door het 4de en nog een 5de paard gedragen kunnen worden. 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 60