De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Jan. 1913. Eén Officier van Gezondheid is hierbij voldoende. De zieken dragers moeten echter beter voor hunne oorlogstaak worden opgeleid, dan thans het geval is, bij voorkeur moeten zij reeds in vredestijd hospitaaldienst hebben verricht. 2cle. Bij de Brigade of het Detachement evenveel G. Sn. als er totaal bataljons en divisiën Artillerie aanwezig zijn; hiervan ongeveer de helft voorzien van draagbaar materieel, ook weer met raderbaren „de Mooy". Door de aanwezigheid van het Geneeskundig personeel en materieel bij de korpsen (laat ons dit Geneeskundige groepen noemen) behoeven de G. Sn. niet zoo ruim van personeel en materieel te worden voorzien als thans het geval is, en zou ook 1 Officier van Gezondheid per G. S. voldoende zijn. Boven de G. Sn. staat de Ch. A. Br. of Ch. A. Det. bij voorkeur een bereden dirigeerend Officier van Gezondheid, die tevens als medisch adviseur van den Brigade- of Detachements Commandant optreedt. De G. Sn. staan geheel ter beschikking van den Br. Ct. of Det. Ct.; zij worden gebruikt om Hp. Yn. te vormen en zorgen voor het vervoer der gekwet sten naar de Hd. Y. Ook kunnen deze G. Sn. naar behoefte zelfstandig optredenden korpsen worden toegevoegd. Bij uitzondering kan de Br. Ct. of Det. Ct. een gedeelte der Geneeskundige groepen ter beschikking stellen van den Ch. A. Br. voor den dienst op de Hp. Yn. 3de. Ten slotte heeft de Algemeene Bevelhebber de beschik king over de Y.Sn. en het V. H. De V.Sn. dienen om de Hd. V. of Hd. Yn. te vormen en kunnen ook als zoodanig aan zelfstandig optredende Brigaden of Detachementen, geheel of gedeeltelijk worden toegevoegd. De V. Sn. zorgen in de eerste plaats voor het vervoer der gewonden naar de Hd. V., voor zoover de Hp. V. (n) hierin te kort schiet (en), maar voor zoover hiertoe gelegenheid bestaat, ook naar het Y. H. of andere ziekeninrichtingen. Ook eenige detachementen der V. S. moeten van draagbaar materieel zijn voorzien. Het mag toch niet voorkomen, dat een Bevelhebber er bij het nemen van zijne besluiten rekening 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 61