De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Jan. 1913. woordige organisatie) doen? Blijven zij reeds dadelijk achter ter plaatse, waar wellicht een Hp. V. noodig zou kunnen zijn, dan zijn de troepen geheel van geneeskundig personeel en materieel ontbloot. Volgen de G. Sn. de troepen met het overige deel van den gevecbtstrein, dan moeten zij later weer terugmarcheeren, als eene Hp. Y. wordt opgericht. Door de samenstellers van het Y. M. G. D. B. V. is er blijk baar wel naar gestreefd, deze moeilijkheid te ontgaan (zie 67), doch wil men het terugmarcheeren der voertuigen voorkomen, dan zullen deze toch reeds achtergelaten moeten worden vóór de troep, waartoe zij behooren, aan het gevecht deelneemt. Hetzelfde geldt voor de V. S., althans van de voorste Brigade, voor wat betreft de Hd. Y. Ook hier zal een terug marcheeren gewoonlijk niet te vermijden zijn, en vooral op smalle wegen moet die werkelijk vrij bedenkelijk worden geacht. Volgens Dr. Boerner J) zouden de Hp. Vn. 3 a 4 K. M„ de Hd. Vn. 7 a 8 K M, van de vuurlinie verwijderd moeten blij ven. Men vergelijke hiermede de colonnediepten van een bataljon en van een gemengde brigade, welke onderschei denlijk 420 en ongeveer 2200 M. bedragen Deze applicatorische studie geeft een beeld van de moei lijkheden, waarmede de Geneeskundige Dienst te kampen heeft bij eene operatie, waarbij de troepen zich slechts één enke len dagmarsch van de spoorbaan verwijderen, en hoe deze be zwaren toenemen, indien, zooals hier werd aangenomen, de opmarsch plaats heeft door een streek, welke arm aan wegen en schaars bevolkt is. Tevens moge hieruit gebleken zijn, hoe noodzakelijk het is, dat de Ch. A. en de Chefs der Geneeskundige eenheden voort durend van den algemeenen toestand en de voornemens van den Bevelhebber op de hoogte worden gehouden. E. Siebuegh. Kapitein der Infanterie. 61 1) Dr. E. Boerner. Der Einfluss der modernen Kriegsfeuerwaffen auf den Sanitatsdienst bei der Feldarmee unter Beriicksichtigung der Erfahrungen im R. J. Kriege.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 63