Korte Mededeelingen. Bef remonte-depót te Sbiranufea (Kujiro). 68 Jan. 1913.] genoeg had van het fokken met Hongaren, om nu reeds te oordeelen hij geeft voorloopig de voorkeur aan de afstammelingen van Eng. vol bloed, Anglo-Arabieren en Amerikaansche dravers. Hij merkte echter op, dat de afstammelingen van Eng. volbloed dikwijls tegenvallen, omdat de veulens veel meer zorg behoeven dan andere en de boeren hierin dikwijls te kort schieten. Ook de directeur te Sambongi oordeel de gunstig over de afstammelingen van Eng. volbloed en Anglo-Ara- biereneveneens over die van Hongaren. Maar voor een afdoend oordeel achtte ook hij den tijd nog niet gekomen. Iemand, die de paarden van 10 en meer jaren geleden niet gezien heeft, is niet in staat uit te maken, of er vooruitgang is. Sommigen zijn van oordeel, dat er beslist vooruitgang op te merken valt, al is de afstamming van Japansche moeders nog dikwijls zichtbaar in steile schouders, neiging tot overbouwdheid en kleine taille 1). Afstammelingen van Eng. volbloed hebben veelal te licht beenwerk-. Daarentegen worden algemeene zuivere, droge beenen en gezonde hoeven opgemerkt. Ik elk geval waren de paarden in de depot's te Shiranuka, te Shichinohe en te Sambongi van betere hoedanigheid dan die, welke bij vroegere gelegenheden bij de korpsen werden waargenomen. Bij het beoordeelen van de rijpaarden naar hunne taille moet in aanmerking genomen worden, dat de Japanner veel lichter dan de Europeaan is; hij kan in dit opzicht met onze Inlanders vergeleken worden. Met de kleinere taille der Japanners hangt natuurlijk nauw samen de kleine taille hunner draagpaarden, welke echter zeker niet minder dan bij onze bergartillerie te dragen hebben. Men kan dan ook veilig aannemen, dat de beweeglijkheid der Japansche bergartillerie in moeilijk bergterrein en in terreinen, waarin veel gedragen moet worden, veel te wensehen zal overlaten. Hetzelfde geldt voor de bereden artillerie: de paarden zijn te licht voor het materieel. Onder de vele paarden in de 3 door mij bezochte remonte-depöt's waren er slechts enkele, die aan de eischen voor een artillerietrekpaard voldeden. Bij de zware artillerie is de toestand nog ongunstiger dan bij de veldartillerie het materieel is zwaarder en de paarden zijn, evenals alle andere, welke door rechtstreekschen aankoop verkregen zijn, van mindere hoedanig heid dan die afkomstig uit de remonte-depöt's. Het remonte-depot te Shiranuka werd een vijftiental jaren geleden opgericht. De tot het depot behoorende terreinen beslaan 46618 HA. en zijn voor een groot deel heuvelachtig. De directeur is een majoor der cavalerie; hij wordt bijgestaan door 3 officieren der cavalerie, 1 paardenarts; 1 officier van gezondheid en 1 officier van de administratie. Het aantal opzichters bedraagt 12. Bovendien een burgerbeambte voor het landbouwwerk. 1) De zuiver Japansche paarden van goede hoedanigheid hebben eene hoogte van niet meer dan 1.425 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 70