Jan. 1913.] Kobte Mededeelingen. De uerdeeling dqd Engeland. 70 De bouwlanden te Sambongi beslaan 1986,6 HA, die te Nakava- ma 3973,1 HA. De helft van de bouwlanden te Sambongi zijn beplant met haver en boonen; de andere helft zijn hooiland. Het remonte-depot van Sambongi is het oudste van Japan: het werd 28 jaren geleden opgericht. De directeur is een kolonel der cavalerie, ter zijde gestaan door vier officieren der cavalerie, 1 paardenarts 1 officier van gezondheid en 2 officieren der administratie. Bovendien een burgerbeambte voor het landbouwwerk en 19 opzichters. Elk jaar worden in September in de nabijheid van dit depót groote paardenmarkten gehouden. De jaarhjksche uitgaven voor het depót zouden 100 000 yen be dragen. De directeur deelde mij mede, dat jaarlijksch 2 a 3 pCt. van de re- monten wegens gebleken ongeschiktheid verkocht worden. Ook hier zijn gemiddeld 300 boerenarbeiders werkzaam, tegen hetzelfde loon als te Shichinohe. Als algemeene opmerking wordt hier nog aan toegevoegd, dat de re- monten te Shiranuka een minder gunstigen indruk dan die in de 2 andere stations maakten. Te Shiranuka was bijna geen paard aan te wijzen, dat, naar zijn bouw te oordeelen, voor zwaar werk geschikt geacht kon worden; op de ander depot's beloofden de paarden veel meer. A. In de Eastern Reviews", een voor korten tijd te Tokio opgericht 14-daagsch tijdschrift, doet een zekere Kayahara het voorstel tot een Duitsch-Japansch verbond en tot een verdeeling van Engeland. Op overeenkomstige wijze is dit onderwerp ook reeds behandeld in de „Yorozu Choho". Het zij verre, dat we deze gedachte als dadelijk uitvoerbaar zouden willen beschouwen, maar meenden daarvan toch gewag te mogen ma ken, omdat ze aangeeft de verandering der stemming van het Ja- pansche volk ten opzichte van het buitenland. De schrijver stelt op den voorgrond, dat Japan ruimte noodig heeft voor zijn overtollige bevolking. Wat naar Amerika of Zuid-Afrika gaat, is voor den stam verloren. De Phillippijoen en Nederlandsch- Indië zijn te klein en te dicht bevolkt en zonder ernstige verwikke lingen niet te verkrijgen. Uitbreiding op het vasteland van Azië is een zoo onzinnige gedachte, dat wij die niet zullen bespreken, zegt K. Het eenige land, dat Japan gebruiken kan, is Australië. Het is voor het grootste gedeelte zeer vruchtbaar en zal een bevolking van 200 millioen zielen kunnen voeden. Het is grootendeels onbewoond en de Britsche bevolking, die niet van het landleven en den landbouw houdt, dringt in de steden samen. Yooral het tropische noordelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 72