Een 3apanner ODer de Philippijnen. 71 Korte mededeelingen. [Jan. 1913. deel blijft geheel onbenut liggen, omdat de Engelsche bewoners, hoe wel zelf het land niet ontginnende, zich met alle macht tegen het binnendringen van Oost-Aziatische krachten verzetten. Het is onbegrijpelijk, dat de Japanners, die zich toch verzetten te gen elke tegenwerking, die zij in Amerika van de zijde der Regeering en de Californische arbeiders ondervinden, maar berusten in her even hatelijk optreden van de Australiërs, Nieuw-Zeelanders, Canadeezen en Zuid-Afrikaners. Het verbond met Engeland heeft voor Japan geen waarde meer. De Engelsche vloot heeft zich uit vrees voor de Duitsche uit alle wereld zeeën naar de Noordzee teruggetrokken; zij heeft echter ook daar zoo als de gebeurtenissen in den balkan bewijzen, niet den moed, om de Duitsche vloot aan te pakken en beperkt zich er toe den Status quo angstvallig te handhaven. Daarbij ontglipt Rusland meer en meer aan de entente met Enge land en er schijnt zoo iets als een nieuwe Heilige alliantie te bestaan tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland. Frankrijk kan in de wereldpolitiek niet veel meer meepraten en zal eenvoudig Rusland moeten volgen. Er bestaat grond toe, om aan te nemen, dat Engeland, evenals het voor den Russisch-Japanschen Oorlog deze beide rijken op elkander aangehitst heeft, Rusland weer gaarne in de richting van een oorlog met Japan zou willen sturen. Japan moet eenvoudig met Duitschland een verbond sluiten, dat voor beide rijken voordeelen belooft. Nederland wenscht, om zich het be zit van zijn koloniën te verzekeren, als bondsstaat tot het Duitsche Rijk toetetreden (P. opmerking van de Redactie). Als Japan Duitschland vijandig gezind is, kan het gezamenlijk met Engeland verhinderen, dat Nederlandsch-Indië een Duitsche kolonie wordt. Wanneer echter Japan Duitschland en zich wederkeerig het bezit van Nederlandsch-Indië en Australië verzekeren, dan zou dat een begin van verdeeling van het Britsche wereldrijk zijn, welke ver deeling verder niet moeilijk zou vallen. Rusland zou in Perzië en Yoor-lndië doordringen, Canada en de overige Amerikaansche bezit tingen zouden aan de Vereenigde-Staten ten deel vallen. De Span jaarden zouden Gibraltar terugnemen, Malta was voor Italië, de Boeren zouden weer heerschen in Z. Afrika en de Turken weer in het bezit komen van Egypte en Cyprus. En als Engeland zich dan weer in zijn eilanden-koninkrijk heeft teruggetrokken, behoeft het zich niet meer te vermoeien met het lastige probleem van den Two-power-slandarden behoeft het ook niet meer zoo veel draednoughts te bouwen. Der Ostasiatische Lloyd 13 Dec. 1912. De bekende en invloedrijke Japansche schrijver Dr. Miyake spreekt in het door hem uitgegeven tijdschrift „Nippon oyobi Nipponjin" de

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 73