86 [Jan. 1913. Tactische Oefening op de kaart. Zoodra blijkt, dat de electrische gemeenschap met Soekaboemi is verbroken, zal het personeel van de Voorp. Telegraaforigade, ook zonder daartoe bevel te hebben ontvangen, trachten zoo spoedig mo gelijk de verbinning te herstellen. Of deze pogingen gedurende den nacht veel succes zullen hebben, mag met grond worden betwijfeld, want afgezien van de technische bezwaren, is het niet geheel uitge sloten, dat de lijn door eene vijandelijke patrouille is verstoord. De samenstellingen der Telegraafbr. voornamelijk uit niet-militair perso neel kan hier tot eigenaardige moeilijkheden aanleiding geven. "Wij kunnen dan ook veilig aannemen, dat de verstoorde communicatie vóór het aanbreken van den dag niet is hersteld. De Brigade Ct, niet van bevelen voorzien, is dus verplicht tot zelfstandig handelen, en staat voor de keuze: le. ter plaatse nadere bevelen af te wachten, 2e. den 2den November bij de Hoofdmacht der Divisie te Karang- tengah aan te sluiten 3e. dien dag den marsch in de richting van Tjikembang voort te zetten. In verband met den geringen afstand tot den vijand moet de eerste oplossing reeds dadelijk worden verworpen. Wanneer de bevelen den Br. Ct. zullen bereiken is zelfs niet bij benadering te schatten, te kostbare tijd zou op deze wijze verloren gaan. De marsch naar Karangtengah langs de van Bodjong naar het N. voerende rijpaden zal voor de Veldbatterij en de treinvoertuigen zeer ernstige zoo niet onoverkomelijke bezwaren opleveren. Deze zouden dus onder eene afzonderlijke dekking over Soekaboemi of Koetamaneuh moeten marcheeren om de Divisie te bereiken. Het voortzetten van den marsch naar Tjikembang kan daarentegen tot gevolg hebbeD, dat 's vijands opmarsch wordt vertraagd, terwijl bovendien de mogelijkheid bestaat, dat nadere gegevens worden ver kregen, welke van belang kunnen zijn voor de volgende operatiën. De Br. Ct besluit daarom den 2den November den marsch naar Tjikembang voort te zetteD, en geeft in verband daarmede het volgende bevel uit: 2de Brigade NoBodjong, 2—11—'12, 5 v. m. Marschbevel voor den 2den November 1912. Troepenindeeling 1. Voorhoede. Ct. Luit. Kolonel E. le en 2de Comp. Ilde Batn. Cav. (15 ruiters.) Mitr. 1 sectie (afkomstig uit Kg. Bodjong 3.) 1. Eigen Cavalerie is gisteren avond 500 M. ten O. van pl. 14 in eene hin derlaag gevallen. 2. Mijn Detachement zal heden den marsch in de richting van Tjikembang voortzetten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 88