Een nieuiue kaart nan 3qdq en ffladoera. 88 Bij de topographische inrichting te Batavia verscheen de Overzichtskaart van Java en Madoera. Schaal 1 500 000, met aan duiding van de politieke indeeling, de organisatie van het bestuur, de bestaande en nog aan te leggen verkeerswegen en van de groote cul tuur- en industrieele centra." Oef! we zijn er. Bij de kaart behooren een viertal nevenkaarten en wel: a. Java en Madoera. Schaal 1 2 000 000, aangevende de Post-, telegraaf- en telefoonkantoren, de Gouvernements Interloeale- en de Particuliere Intercommunale telefoonlijnen, de telegraafkabels en de stoomvaart lijnen der Koninklijke Paketvaartmaatschappij. b. Regenval en Irrigatie op Java en Madoera. Schaal 1: 2 000 000 (d. w. z. de kaart). c. Geologische overzichtskaart van Java en Madoera. Schaal 12 000000, met aanduiding van de ligging van de vulkanen en de vindplaatsen van mineralen. d. Java en Madoera. Schaal 1 2 000 000, aangevende voor elke af- deeling de dichtheid der bevolking volgens de laatste telling, zoomede de djati- en wildhoutbosscben en cultures. De naam van de kaart kan ons niet bevredigen; de uitvoerigheid doet ons denken aan titels van 100 en meer jaar geleden. Het korte Java en Madoera" van de kaart van 1905 past beter in den stijl van den tegenwoordigen tijd. Met politieke indeeliug zal wel bedoeld zijn administratieve indeeling. De indeeling in gewesten ingevolge art. 68 Reg. regl. is zuiver van administratieven aard. Zij, die uit de kaart de organisatie" van het bestuur moeten bestudeeren, zullen zich danig hebben in te spannen. Yoor de hoogte voorstelling op de groote kaart is het eenigszins ge wijzigd stelsel van den Oosten rij kschen generaal von Hauslab toegepast: „je höher, desto dunkier Het doel van het opnemen van de driehoeks- punten is niet recht duidelijkals economisch object hebben de pilaren te 1) De „Farbenplastiek" (naast de „Sehatten-en Formenplastiek"). Hoewel op een tranehekaart de hoogte van den bodem en het algemeen karakter der bodemoneffenheden duidelijk zijn aangegeven, vereisclit het toch eene groote mate van bedrevenheid een dergelijke kaart te ontcijferen. Teneinde deze bezwaren te overwinnen, is men er toe overgegaan de verschillende hoogte gordels te kleuren. In de keuze der kleuren gaan sommigen geheel willekeu rig te werk, andere kartografen volgen een bepaald stelsel. De volgorde der kleuren van von Hauslab is wit, geel, rood, groen, blauwgroen, roodbruin of violet met tusschentinten. Steinhauser huldigt het principe: ,,je höher, desto heller."

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 90