94 Jan. 1913] OORLOGSBEGROOTING 1913. zal deelnemen aan de in Indië te houden proeven met berggeschut. Die mededeeling heeft mij zeer teleurgesteld. Ik leid uit hetgeen in de Memorie van Antwoord is medegedeeld af, dat de firma Schneider een door haar geconstrueerd bergkanon terugkomende op een vroeger door haar gedane aanbieding, alleen dan op haar kosten ter beproeving naar Java wilde zenden, als de Regeering zich verbond de bestelling van het geschut te doen aan den constructeur, wiens geschut bij de te houden vergelijkende -proeven het hoogste zal zijn aangeteekend ot, zooals in de Memorie van Antwoord wordt gezegddat het de eerste plaats zou hebben verkregen. Het is duidelijk, dat de Regeering op deze conditie niet bon ingaan om de zeer goede redenen, in de Memorie van Antwoord ontwik keld. Waarom de firma Schneider de uitzending alleen dan op haar kosten wilde doen plaats hebben wordt niet vermeld. Ik weet het ook niet, maar ik vermoed, dat zij daardoor een bewijs wilde hebben, dat het de Regeering ernst was met de proeven, voor zoover het haar model betrof. Ik zou het betreuren indien om een klein verschil de firma Schneider niet aan de vergelijkende proeven zou kunnen meedoen. Met het oog op de berichten die wij tijdens den Balkanoorlog in de dagbladen hebben kunnen lezen over de goede eigenschappen van het Schneider-geschut, zou het m.i., al mogen deze berichten wat overdreven zijn, wanneer een vergelijking wordt gemaakt met de uitwerking van andere systemen, bepaald een misslag ziin als men het product van die firma, dat dan toch uitstekend is gebleken, niet aan de proeven liet deelnemen. In het belang van de zaak, dat op den voorgrond moet blijven staan, dring ik er bij den Minister op aan te bevorderen, dat het Schneider-bergkanon alsnog in onderzoek worde genomen. Ik meen, dat eventueel in het aankoopen van een model voor ons toch geen ■overwegend geldelijk bezwaar kan liggen en dat er evenmin bezwaar tegen kan zijn om, wanneer andere firma's het hare al gratis mochten hébben aangeboden, ook aan die firma's eventueel de kosten van haar medewerking te vergoeden. Mij dunkt, dat er voor den Minister, zoowel als voor de Kamer, alles aan gelegen moet zijn om, nu uitgaven gedaan moeteu worden voor nieuw berggeschut in Indië, te trachten het materieel te krijgen dat op het oogenblik geacht wordt het beste te zijn. Daarvoor moeten kleine bezwaren wijken. In de gewisselde stukken is gesproken over het vervoer voornamelijk van de mindere militairen op de schepen van de Paketvaartmaatschappij. De Memorie van Antwoord verwijst naar de Memorie van Antwoord van de loopende begrooting. Ik heb die nageslagen, en daar leest men, dat, hoewel de ingediende klachten meestal overdreven worden geacht, toch bij de samenstelling van de voorstellen tot wijziging en aanvulling van de voorwaarden voor de bediening van de paketvaart met gegronde grieven zal worden rekening gehouden. Ik kan niet beoordeelen in hoeverre de klachten overdreven zijn, maar wel weet ik dat er tock inderdaad, van tijd tot tijd, gegronde grieven zijn. Dat daarmede bij het eventueel opmaken van een nieuw contract rekening zal worden gehouden, juich ik toe. Ik dank den Minister voor die toezegging, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 96