222 Jan. 1913.] OOP.LOGSBEGROOTIN© 1913. Krupp, behalve het zoogenaamde kanon-Goossen, twee kanonnen voor eigen rekening gezonden, zoodat de Regeering aldaar een keus kan doen uit vijf modellen. Wanneer nog nadere proeven mochten noodig zijn en de firma Schneider zich bereid mocht verklaren op aannemelijke voorwaarden mede te doen, dan zal zij opnieuw daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Verschillende geachte afgevaardigden, in de eerste plaats de geachte afgevaardigde uit Rotterdam, hebben ter sprake gebracht het vervoer op de paketbooton in Indië. Dat is een zaak die reeds meermalen hier heeft gediend en ik heb mij dienaangaande eenige inlichtingen doen geven. Nu zijn die inlichtingen, gelijk dit in den regel het geval is, niet geheel in overeenstemming met die welke de geachte afgevaardigde heeft ontvangen. Ik wil mijnerzijds ook volstrekt niet staande houden, dat alles wat mij bericht is, ten allen tijde geheel juist zou zijn, dat alles altijd zoo in orde zou zijn als men uit die inlichtingen zou moeten opmaken. Ik zal er alleen wat uit mede- deelen om als tegenwicht te dienen tegenover de voorstelling dooi den geachten afgevaardigde van die reizen gegeven. Het is waar, dat de booten van de Paketvaart soms zeer vol zijn en dat komt vooral daardoor, dat de dekpassagiers zeer veel bagage bij zich heb ben, zoodat, al heeft overigens het aantal passagiers dat vervoerd wordt, het daarvoor bepaalde maximum niet overschreden, de boot daardoor toch dikwerf zeer vol is en er dan weinig plaats is om zich te bewegen. Maar men ontkent, dat het vervoer van militairen tot zulke groote klachten aanleiding kan geven als van tijd tot tijd wel worden vernomen. Yoor de militairen wordt, wanneer er tijdig pas- sage is gevraagd, steeds een van de dekpassagiers afgescheiden ruimte tusschendeks opengehouden, en de plaatselijke adjudant overtuigt zich bij de inscheping, dat die ruimte voldoende is. len aanzien van de privaten en van de badgelegenheden kan wor den medegedeeld, dat op alle passagiersschepen goede privaten aan wezig zijn met doorstroomend water, en een afgesloten badkamer met een zoutwaterkraan, terwijl zoet water in de nabijheid verkrijgbaar is en in den regel ongelimiteerd verstrekt wordt. Nu kan het voor komen, dat in de ochtenduren op de gelegenheid om een bad te nemen, moet worden gewacht, doen dat die gelegenheid geheel zou ontbreken, is niet juist. Ik zeg dit niet omdat ik meen, dat de toe stand in het geheel geen verbetering zou eischen, maar ik zeg dit om te waarschuwen tegen overdrijving waarvan de humoristische schildering van deze zaak door den geachten afgevaardigde uit West stellingwerf m. i. niet vrij was. De Indische Regeering heeft het voornemen om bij een eventueel nieuw te sluiten contract, deze aan gelegenheid nauwkeurig in overweging ,te nemen, om te trachten alle verbeteringen aan te brengen die mozelijk zijn. Doch dan zal het ook wenschelijk zijn, dat men duidelijk met namen, feiten en data, de klachten indient, opdat een onderzoek kan worden ingesteld, in hoeverre die klachten juist zijn. Anders toch loopt men gevaar, dat het etiquet overdrijving op alles zal worden geplakt en dan verzwakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 106