Oohlogsbegeooting 1913. [Febr. 1913. zou worden. Ik heb daaromtrent opzettelijk inlichtingen ingewonnen bij pensonen die het kunnen weten. Ik heb hun gevraagdof zij mij openhartig wilden mededeelen of hetgeen Deisenroth op Soemba heeft gedaan iets is, dat veel voorkomt dan wel of het als een groote uit zondering beschouwd mag worden. Personen die geheel buiten het leger staan en met deze zaken niets te maken hebben, gaven mij de verzekering dat het gebeurde op Soemba als een hooge uitzondering moet worden beschouwd. Ik geloof, dat deze zaak tot haar ware proportiën teruggebracht hierop neerkomt, dat Deisenroth te lang aan zijn lot is overgelaten en niet naar Soemba had mogen gezonden worden. Ik vertrouw, dat hetgeen hier gebeurd is, voor de Indische regeering een aansporing zal zijn om in het vervolg bij de keuze van de aanvoerders van dergelijke patrouilles zeer voorzichtig te zijn. hj—u ^8er ^er^ley ontvangt voor de tweede maal het woord onzent- Mijnheer de Voorzitter! Ik zal op de verschillende punten, in eersten termijn door mij besproken, niet nader ingaan. Ik wil volstaan met den Munster dank te zeggen voor de toezeggingen, die hij op ver schillende punten heeft gedaan, en den wensch uit te spreken dat hetgeen Zijn Excellentie hier gezegd heeft, ook in Indië in goede aarde zal vallen. Eén enkel punt wil ik echter nog releveeren, nl. de proefnemingen met berggeschut. De Minister heeft, als ik het goed heb verstaan, ten slotte gezegd dat wanneer de proefnemingen mochten uitmaken, dat het gewenscbt is om alsnog ook het geschut van Schneider te beproeven, hij dan daartoe zal overgaan. Maar dan zal het, dunkt mij, toch te laat zijn de proeven worden immers in Indië gehouden, en als daarna nog een kanon-Schneider naar Indië zou moeten worden gezonden, dan zou zeker de zaak op de lange baan worden geschovenik zie daarvan mets terechtKomen. En nu kan ik het den Minister toegeven, dat de houding van de firma Schneider bevreemdt; ook geef ik den Minister toe dat hetgeen is verricht, voor een deel een uitvloeisel is van hetgeen de firma zelf deed, maar niettemin blijf ik er op aandringen, dat de Minister, hetgeen door mij is gezegd, nog eens ernstig zal overwegen, om de firma Schneider nog gelegenheid te geven reeds dadelijk aan de proefnemingen mede te doen. Wanneer dat niet geschiedt, dan is men met zeker, dat wij inderdaad het beste geschut zullen krijgen en later zou men misschien, als bij de Kamer de kredietaanvraag komt voor het aanschaffen van berggeschut, reeds op grond daarvan daartegen oppositie kunnen voeren. Een enkel woord over hetgeen de Minister nog gezegd heeft over de beperking van het concubinaat. Ik zal daarover zeer kort zijn. ij moeten afwachten wat er in Indië zal worden gedaan, maar ik zou den Minister toch wel in overweging willen geven in deze toch den geleidelijken weg te bewandelen en de zaak van alle kanten te bezien. Want tegenover de afschaffing van het concubinaat staan twee andere kwalen, de dronkenschap en de prostitutie met in haar 229

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 113