Febr. 1913.] De beserve voor het Indische Legeb. reserve van X de duurste en dus als de geoefendheid niet in het gedrang komt de minst aanbevelenswaardige is. We zien toch dat: 1. reserve uit het volk, Barisan geheel geëncadreerd kost p. h. f 189, Legioen id id f 135, of volgens de begrooting voor 1913 samen p. h. f 164; 2. reserve uit het leger, a. na 25 jaar dienst (zonder offn) p. h. f 25, b. door overgang in civ. dienst (id) id f 92, c. na 12 jaar verplicht (X) (id) id f 171 minstens. Persoonlijk hebben we de Barisan zien deelnemen aan de brigadeoefeningen in Malang, en we zijn werkelijk verbaasd geweest over de uitstekende wijze, waarop dit korps zich van alle opdrachten kweet. Waar nu in de toelichtingen van het Indisch ontwerp van de Begrooting voor 1913 wordt gezegd, dat in algemeenen zin het Legioen in bruikbaarheid niet achter staat bij de Barisan, gelooven we, dat deze korp sen kannen worden geacht een goede aanvulling (uitbreiding) te vormen voor het Indisch leger. In aanmerking genomen, dat we voor hoogstens f 189 per man een geheel geëncadreerd korps krijgen (gedeeltelijk zelfs met Europeesche officieren en kader) zou misschien alleen de reserve sub 2b geëncadreerd goedkooper uitkomen, maar deze methode kan ons blijkens de Memorie van Toelichting voor'13 niet meer dan 4600 man leveren. Deze bron moeten wij natuur lijk ten volle benutten, eD in de eerste plaats, daar zij de goed koopste is. Maar overigens behooren we te werken in de richting, welke reeds de toenmalige kapitein van den Gene- ralen Staf de Greve heeft aangegeven, n. 1. de barisan, proefondervindelijk goed gebleken korpsen, die bovendien goedkoop zijn, op Java meer uit te breiden. Waarom moeten we altijd wat nieuws verzinnen, als we al wat goeds hebben, en dit slechts hebben uit te breiden? Wat het stelsel sub 2a (reserve van 1902) betreft, na het geen X daarover heeft opgemerkt, zal het duidelijk zijn, dat 130

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 14