Febr, 1913.] De reserve voor het Indische Leger. barisan compagnie aan het bataljon kunnen toevoegen. Heeft men dan nog barisantroepen over, dan zullen die reeds in vredestijd zijn te organiseeren tot bataljons. Of de bataljons als zoodanig zullen worden toegevoegd aan de veldtroepen, dan wel als bezettingstroepen zullen worden ingedeeld, zijn zaken van later zorg, waarover we hier thans niet willen uitweiden. Alleen zij nog opgemerkt, dat ook bij de artillerie de barisan zeer goed bruikbaar zullen zijn. Heeft men het surplus van reservisten niet noodig om de 3 oorlogscompagnieën van het bataljon op sterkte te brengen, dan vormt dit waardevol materiaal voor de hierboven ad 3 genoemde taak en wordt dit naar de depots gezonden. Mislukt de oprichting van barisankorpsen, dan rest ons slechts het duurste middel, de door X voorgestelde reserve. Een reserve, die bovendien per hoofd duurder wordt, naarmate men haar uitbreidt, omdat ze verkregen wordt door inkrim ping van den actieven diensttijd, dan wel vergrooting van het getal actief-dienenden. Waar we slechts wilden nagaan in welke richting de leger- aanvulling (uitbreiding) moet worden gezocht, hebben we ons zooveel mogelijk van getallen onthouden. Hoe sterk het leger, hoe sterk de reserve, c. q. barisan, moeten zijn, zijn quaesties, die door oorzaken worden beheerscht, welke hier bij voor keur onbesproken dienen te worden gelaten om het onderwerp niet te vertroebelen. Daarom gaan we op de details, als wijze van oprichting, de verspreiding, enz van de barisankorp sen op Java ook niet in, evenmin als op andere belangrijke quaesties, als de voorziening in de behoefte aan inlandsche offi cieren en hunne opleiding. Alleen willen we aanteekenen, dat de wijze, waarop Xtot de verschillende sterkten komt, ons een beetje teHol- landsch is. Volgens hem kunnen we 12,5 millioen meer betalen, en daarmee is zijn legersterkte klaar. Hij werkt dan (erg on- Hollandsch) een dure reserve uit en breidt die en het leger in evenredigheid uit tot de 12,5 millioen op zijn. 132

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 16