De reserve voor het Indische Leger. [Febr. 1913. Geen enkele schrijver neemt deze instelling in bescherming. X noemt haar in verband met de defensie, omdat volgens het Staatsblad van 1904 No. 24 de schutters zich kunnen verbinden mede te werken tot de handhaving van het Neder- landsch gezag in Indië. Het is misschien niet onnoodig hier aan toe te voegen, dat in het bewuste staatsblad vermeld staat, dat die medewerking slechts behoeft verleend te wor den binnen de grenzen van het gewestzoodat de waarde zelfs van die verbonden schutters voor de defensie toch van weinig beteekenis blijft. Dat van de verouderde instelling der schutterij ooit-iets goeds te maken zou zijn, betwijfelen we. Zoodat tenslotte als eenig middel overblijft op meer mo derne wijze partij te trekken van de diensten, die de hier verblijfhoudende Nederlanders en de daarmee gelijkgestelden kunnen presteeren 1 b). Dat een militie van de hier vertoevende Nederlanders de eenige uitkomst is, om het Europeesch element in oorlogs tijd te versterken, c. q. aan te vullen, zal wel door niemand worden ontkend. Na hetgeen door den Majoor Schutstal \an Woudenberg, alsmede door X daarover is gezegd in de 8ste aflevering van dit tijdschrift, behoeven we daarop hier niet verder in te gaan. Hopen we, dat de ditmaal gedane voorstellen de volks vertegenwoordiging bereiken mogen en daar een gunstig ont haal vinden. Zoo langzamerhand toch gaat het niet alleen meer om de aan vulling en uitbreiding van het Europeesch element in tijd van oorlog; gegeven het verschijnsel, dat het aanwerven van Euro- peesche soldaten zelfs in vredestijd meer en meer moeilijkheden oplevert, dat ondanks alle maatregelen de uitkomsten van de werving in Holland steeds weer neiging tot terugloopen vertoonen wordt het langzamerhand een quaestie hoe 135 1) Zie Orgaan Kr. Wetensch. 11/12 IVe Aflevering. De aanvulling van het Eur. element in het N. I. Leger; door Kolonel van den Belt. I. M. T. 1913. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 19