De militaire toestand nan China één jaar na het uitbreken Dan de ommenteling. Toen de omwenteling uitbrak (October 1911), verkeerde het Chineesche leger nog in het tijdperk van voorbereidingx). Met name zijn voornaamste bestanddeel, het officierskorps, was nog in geenen deele voor zijne taak berekend. Met dat al was het legerbestuur in vele opzichten op den goeden weg, zoodat verwacht kon worden, dat op den langen duur de vele goede soldateneigenschappen van het Chineesche volk volkomen tot haar recht zouden komen. De omwenteling heeft alles op losse schroeven gezet; eenige divisiën in het Zuiden zijn verloopen of ontbonden, andere zijn nieuw opgericht, de geheele ordre de bataille is verward en vele door de vroegere Keizerlijke Regeering beraamde maatregelen zijn, tot groot nadeel van de zaak, door de republikeinsche Regeering veranderd of ingetrokken, hoogst waarschijnlijk alleen uit politieke overwegingen. In de nieuw opgerichte eenheden werden meermalen hoogst bedenkelijke elementen opgenomen; geheele rooversbenderi met hare eigen aanvoerders 2) trokken de uniform aan, ontvingen voortaan van 's Landswege betaling, wapening en munitie, om bij voorkomende gelegenheden haar oorspronkelijk bedrijf weder uit te oefenen, doch thans gemakkelijker dan weleer. Aanleiding tot dergelijke uitspattingen werd maar al te licht gevonden. Den soldaten werd dikwijls onthouden, waar op zij recht hadden, zoowel tengevolge van den algemeenen ongunstigen financieelen toestand als van knoeierijen van vele autoriteiten, die eenerzijds het rijk bestalen, door de sterkte der korpsen grooter dan de werkelijke op te 144 1) Zie :Het Chineesclie krijgswezen bij het uitbreken van den opstand in October 1911 (blz 474 van den vorigen jaargang). 2) Zoo bevindt zich te Honam, nabij Kanton-, een korps van ongeveer 2000 man, allen vroegere zeeroovers, met hunne eigen aanvoerders als officieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 28