[Febr. 1913. De in ons reglement voorgeschreven wijze, waarop deze overgang tot de verpreide orde moet geschieden, geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Alleen schrijft het regle ment niet voor waar het kader geen groeps-comdt zijnde— zich moet opstellen, in- of achter de tirailleurlinie. Ook wekt het eenige verwondering, dat de commandant van de linkergroep aan de flankbeweging van zijn groep op een gegeven oogenhlik een einde moet maken door het Co. ,,halt," terwijl de commandant der rechter groep voor een geheel overeenkomstige beweging dat Co. niet heeft te doen. Bij de indeeling van de sectie, zooals hierboven in fig 1 is aangegeven, geeft de overgang niet de minste reden tot moeilijkheid. Het verspreiden kan dan geschieden op den linkervleugelman van de rechter-voorste groep, die het steunpunt van de geheele beweging vormt. Wordt geen tusschenruimte aangegeven, dan kan op het Co „Verspreiden" het geheele voorste gelid zich onmiddellijk neerwerpen; de r. a. gr. maakt in den snelsten gang in haar geheel een flankbeweging naar rechts om naast de r. v. gr. te komen, terwijl de 1. a. gr. eene gelijke beweging naar links uitvoert. Wordt op één of meer passen verspreid, dan moet het voorste gelid—alvorens zich neer te leggen eerst de voorgeschreven tusschenruimte hebben genomen, waartoe de r. v. gr. naar rechts, de 1. v. gr. naar links opent, beide ten opzichte van het steunpunt, den linker vleugelman van de r. v. gr. Het verspreiden uit de flankformatie. Op het gevechtsveld genoodzaakt wordende om de ver spreide orde aan te nemen, zal dit als regel moeten geschieden uit de flankformatie. Daarom moet aan het snel en gemak kelijk verspreiden uit deze formatie eene hooge waarde toe gekend worden. Volgens het bestaande reglement kan het verspreiden niet snel genoeg plaats hebben, terwijl bovendien de beweging zeer ingewikkeld is. Dit komt vooral uit, wanneer de sectie staat 173 HET OPLOSSEN IN GESLOTEN GROEPEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 57