Febr. 1913.] Het verspreiden der sectie en met vieren uit de flank. Men neme maar eens een proef door op een onverwacht moment uit deze formatie te laten verspreiden, liefst met eenige passen tusschenruimte. De man schappen zullen wel in de linie komen, maar in negen van de tien gevallen niet op hun juiste plaats en niet met de bevolen tusschenruimte. Ook hierbij geldt de opmerking, dat voor het kader, geen groepscommandant zijnde, geen plaats is aangewezen en dat dit dus een plaats zal moeten innemen volgens de persoonlijke „opvatting" van hun compagnies-commandant, hetgeen ver keerd is, daar in het vormelijke gedeelte van een exercitie reglement geene „opvattingen" geduld kunnen wordeD. De overgang tot de verspreide orde van de sectie, ingedeeld zooals in fig 1 werd aangegeven, zal wederom weinig moeilijk heden opleveren en behalve snel, ook gemakkelijk en naar iedere richting kunnen geschieden. Het oplossen in gesloten groepen. We hoorden wel eens de meening verkondigen, dat het In dische reglement, dat wel eene oplossing in gesloten groepen kent, daarin het Hollandsche reglement een stap vooruit is, daar bij laatstgenoemd reglement het oplossen in gesloten groepen niet mogelijk is. Naar onze meening is het bovenstaande onjuist en meenen we met eenige zekerheid te mogen concludeeren, dat het op lossen in gesloten groepen alleen werd opgenomen met het oog op den strijd tegen den I. V. Deze gevolgtrekking maakten we uit het feit, dat, uit welke formatie der sectie het oplossen ook geschiedt, de groepen steeds in frontformatie komen te staan, eene formatie, welke tegenover den B. Y. zelden zal worden gebruikt. Kwam het oplossen in gesloten groepen in het reglement voor met het oog op den strijd tegen een B. V., dan zouden zeker wel zoodanige bepalingen zijn gemaakt, dat de groepen steeds uit de flank kwamen te staan. Zooals thans de voorschriften voor het oplossen in gesloten groepen luiden, kan daarvan in den strijd tegen een B. Y. geen 174

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 58