[Febr. 1918. gebruik worden gemaakt, zoodat het onjuist is te beweren, dat we hierin het Hollandsche reglement vooruit zijn. Toch valt het nut van eene bepaling in het reglement, waar door het oplossen eener sectie in gesloten groepen mogelijk wordt gemaakt, niet te betwijfelen en het is dan ook te verwachten, dat bij de aanstaande wijzigingen van Hoofdstuk III aan deze aangelegenheid de noodige aandacht zal worden geschonken. Op het gevechtsveld zal de Infanterie zoo lang mogelijk de gesloten orde moeten behouden, teneinde den enkelen man zoo laat mogelijk prijs te geven aan de demoraliseerende in vloeden van het gevecht. In gesloten orde, marcheerende te midden zijner kameraden en onder de onmiddellijke aan voering van een chef, waarin vertrouwen wordt gesteld, zal toch het moreel van den soldaat niet zoo veel te lijden heb ben als in de verspreide orde. De moreele factoren beheerschen het tegenwoordige gevecht; niet de partij, die de meeste verliezen heeft geleden, doch de partij, wier moreel het meest geschokt is, zal het onderspit delven. Gesloten vormen zijn evenwel onder het werkzaam vuur onbestaanbaar; kan dat met zekerheid worden verwacht, dan zullen noodgedwongen de gesloten vormen moeten worden prijs gegeven. Om zoo lang mogelijk van gesloten vormen gebruik te kun nen maken, zal men er naar moeten streven zoo gedekt moge lijk te marcheeren. Is dit met een gesloten sectie niet meer mogelijk, dan losse men haar op in gesloten groepen; de gesloten groep kan beter van de dekkingen in het terrein gebruik maken en vormt een kleiner doel. Dientengevolge wordt den tegen stander de waarneming bemoeilijkt, waardoor het hem niet mogelijk zal zijn werkzaam vuur af te geven. Aan den overgang tot de verspreide orde zal dan ook meer malen een oplossen in gesloten groepen behooren vooraf te gaan. 175 HET OPLOSSEN IN GESLOTEN GROEPEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 59