Febr. 1913.] Op welke doelen zullen de verdedigende Aannemende, dat in deze, zéér gebukte, houding geen groote- re snelheid ontwikkeld kan worden dan die van den looppas, is voor een sprong van b. v. 60 M. een tijdsduur van 30 seconden benoodigd. Eén mitrailleur zou in dien tijd 18 vij anden buiten gevecht stellen, per 8 mitrailleurs dus 144 treffers. Toegerust met de wetenschap dat kans op mitrailleurvuur steeds aanwezig is, zal de aanvaller dus hoogstwaarschijnlijk dergelijke groote doelen niet biedeD. Is de fout echter gemaakt, heeft hij de nadeelen, verbon den aan het voorwaarts gaan in dergelijke houdingen, éénmaal aan den lijve gevoeld, dan zullen alle middelen te baat ge nomen worden, om een herhaling te voorkomen. Het meest afdoende middel is: „het tot zwijgen brengen van het mitrailleur-vuur". Rusteloos zal de Artillerie van den aanvaller trachten aan deze opdracht te voldoen; doch met evenveel inspanning zal de verdediger gepoogd hebben haar die taak zoo moeilijk mogelijk te maken. Geen arbeid daartoe kan te zwaar, geen moeite te groot zijn, want ruimschoots zullen de mitrailleurs de aan hunne dekkingen bestede zor gen vergoeden. Een tweede middel is: „geen dergelijke rechtopgaande of gebukte liniën te vertoonen". Door dan hier, dan daar met zéér kleine afdeelingen voorwaarts te snellen en de sprongen kortte maken, wordt de vuurleiding zóódanig bemoeilijkt, dat de verde digende mitrailleurs genoodtzaak zullenzijn, het vuurtestaken. Wel zal de aanvaller deze wijze van terreinwinnen, gepaard gaande met maskeering van het eigen vuur en mettijdverlies, niet dan met tegenzin aanvaarden, doch hij zal deze nadeelen in den koop moeten nemen, wil hij zich niet aan vernietiging bloot stellen. Ter nadere beschouwing resten nog de liggende liniën. Rekenende op een doelhoogte van 0,40 M. is de trefferruim te voor den afstand van 1000 M.=9 M. en heeft men dus per dieptelijn 22 kogels noodig (rekenende op een noodza kelijke dieptespreiding van 200 M). 182

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 66