Korte Mededeelingen. [Febr. 1913. uit bleek, dat hij zich nog altijd in alle opzichten aansprakelijk ge voelde voor het verlies van een regimentsvaandel in den Satsuma- opstand (1877); het schijnt, dat hij reeds toen „harakiri" heeft willen plegen, doch dat de thans overleden Keizer zulks tijdig ver hinderd heeft door hem te bevelen, het althans gedurende zijn leven niet te doen. Er zijn echter ook papieren nagelaten, waarvan de in houd niet bekend gemaakt is, bijv. een brief aan den Generaal-Majoor Tanaka, Chef van de afdeeling .krijgsdienst" van het Ministerie van Oorlog. En daar hij zijn afkeer van de weelderige levenswijze van de Japansche hoogere standen meermalen luide uitsprak en er dik wijls op gewezen heeft, dat een groote oorlog alleen niet voldoende is om een staat werkelijk groot te maken een indirect verwijt aan een zeer machtige groep onder de Japansche staatslieden terwijl de vele intriges aan het hof onmiddellijk na den dood van den vorigen Keizer den eerlijken en trouwen Nogi uitermate geërgerd moeten hebben, is het begrijpelijk, dat velen aan een „zelfmoord uit protest" (2) denken. Hoe het ook zij, het volk vereert Nogi als het toonbeeld van den idea len samurai en niemand minder dan de Vice-Minister van Onder wijs stelt hem aan ieder ten voorbeeld. Men heeft dan ook met groote voldoening kennis genomen van de over het algemeen sympathieke wijze, waarop de dubbele zelfmoord in de buitenlandsche pers be sproken is (3). Ongetwijfeld zal bij het theoretische onderricht ook de figuur van Nogi ter sprake gebracht worden om den manschappen de oud- Japansche krijgsmansdeugden te verklaren en aan te prijzen. De geest van het leger kan er niet anders dan bij winnen. ODer de uitbreiding nan het leger. Reeds vroeger werd gewezen op den moeilijken toestand, waarin het kabinet tengevolge van het drijven van Yamagata en de zijnen naar legeruitbreiding gekomen was (4j. Met het naderen van den tijd, waarin de ontwerp-begrooting voor het volgende jaar opge maakt wordt, werd de spanning omtrent de plannen van de regeering, of, beter gezegd, omtrent den uitslag van het overleg tusschen het kabinet en de zg. militaire partij, grooter. De pers sprak zich over het algemeen tegen de voorgenomen legeruitbreiding uit; zelfs de „Japan Times" verwachtte in een hoofdartikel van den 12den Septem- 1) Hoewel een zuiver Japanseli woord, wordt deze uitdrukking in Japan weinig gebruikt; men bezigt meestal liet uit het Chineesch afgeleide „sep- puku." 2) De vrijwillige zelfmoord werd in Japan van oudsher gepleegd, om aan buitengewone moeilijkheden te ontkomen, om den overleden meester in den dood te volgen en uit protest tegen handelingen van den meester, indien alle andere middelen vruchteloos bleken. 3) Het is zeer goed mogelijk, dat het op blz 1 genoemde artikel in de „Ja pan Times" alleen voor het buitenland geschreven is; men kende toen de uit latingen der buitenlandsche pers nog niet. 4) I- M. T. 1912 Afl. 12 blz. 1228. 187

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 71