Febr. 1918.] Kokte Mededeelingen. ber, dat de komende begrooting op bevredigende wijze rekening met den toestand van 's Lands geldmiddelen zou houden. Wel achtte het halfambtelijke blad twee divisiën voor Korea een uiterst minimum, in verband met de grootte van het schiereiland, maar het liet tege lijk doorschemeren, dat 19 divisiën voor de veiligheid van Eigen lijk-Japan niet onvoorwaardelijk noodig zijn. Blijkens deze be schouwingen, strategisch genomen hoogst zonderling, keerde het zich dus, zij 't eenigszins schroomvallig, tegen uitbreiding van het leger, geheel in overeenstemming met de in dien tijd opkomende geruchten, dat het den Minister-President zou zijn gelukt de voorstanders van de nieuwe divisiën van de financieele onuitvoerbaarheid van hun verlangen te overtuigen. In het begin van October bleek echter de voorbarigheid van deze geruchten: er werd bericht, dat de Minister van Oorlog hardnekkig aan zijne plannen tot oprichting van nieuwe eenheden vasthield, zoodat eene kabinetscrisis onvermijdelijk scheen. Evenwel schijnt het Saionji gelukt te zijn het naderende gevaar te bezweren en Generaal Uyehara over te halen zijne uitbreidingsplannen één jaar uit te stellen. De meeste bladen zijn hiermede niet tevreden, doch verlangen algeheel afstel. Het schijnt echter zeker, dat gelden tot versterking van het materieel der zeemacht op de komende begrooting zullen worden aangevraagd1). kucbfnaart. Omtrent den aangekomen Parsevalmotorballon wordt nog bericht, dat de inhoud bedraagt 7800 M3 en de lengte ongeveer 80 M. De beweegkracht wordt geleverd door 2 motoren van 150 P.K. elk, welke 2 schroeven in beweging brengen. Den 30sten Augustus werd onder leiding van een met den ballon aangekomen Duitschen ingenieur de eerste tocht gemaakt. Te 6 uur n. m. opgestegen, werden bij eene windsnelheid van 1 2 M. verschil lende bewegingen uitgevoerd. Hoewel slechts met kracht varende, werden per secunde ruim 15 M. afgelegd. Na 20—25 K. M, doorloopen te hebben, werd te 6.25 n.m. vlot geland. De gemiddelde hoogte bedroeg 100 120 M. Den volgenden dag werd eene dergelijke vaart uitgevoerd. Het woei harder dan den dag te voren, doch de uitslag was even bevredigend. Echter geraakte het omhulsel bij de landing een weinig beschadigd, waardoor het gas in groote hoeveelheden ontsnapte. In October werd geregeld met den nieuwen motorballon geoefend steeds met goeden uitslag. Den 24sten werd eene proef genomen met het werpen van voorwerpen uit den ballon. Terwijl de ballon eene (1) Vooruitloopende op de beslissing der Regeering, had het Ministerie van Oorlog de legering der op te rieliten divisiën reeds vastgesteld en voor bereid. Eene divisie was bestemd voor West-ICorea met den staf en 1 brigade te Seoul en de andere brigade te Phyongyang. De tweede divisie zou in het Noorden komen met den staf en eene brigade te Lanam en de andere brigade te Handling of te Gensan; de Genietroepen te Hoiryong. 188

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 72