Korte Mededeelingen. [Febr. 1913. snelheid had van 14 M. op eene hoogte van 300 M., werd op een horizontalen afstand van het te treffen punt, groot 450 M., eene soort kogel gelanceerd. De afwijking bedroeg 250 M. Den 26sten October, te 4 uur n m., vertrok de ballon, zooals ge woonlijk onder leiding van Kapitein Hasuda, van Tokorozawa. Be gunstigd door zeer fraai weder, ging men in Zuid-Oostelijke richting naar de baai van Shinagawa, na boven Tokyo eenige bewegingen uitgevoerd te hebben daarna terug naar het uitgangspunt, waar men te 5 uur n.m. aankwam. De grootste hoogte zou 4000 M. be dragen hebben de afgelegde afstand ongeveer 70 K.M. De gewone oefeningen met de vliegtuigen werden voortgezet, zon der dat iets bijzonderste zien gegeven werd. Echter verdient een tocht van Kapitein Tokugawa in zijn tweedekker „Tokugawa I" op 27 October eene afzonderlijke vermelding. Te 6 uur v. m. uit Tokorozawa vertrokken, kwam hij te 6.30 aan op het exercitieterrein van Yoyogi (afstand 22 KM.); te 7 uur v. m. opnieuw opgestegen, vloog hij gedurende 12 minuten rond boven Tokyo, keerde naar het terrein bij Yoyogi terug, vanwaar hij na eene rust van een kwartier naar Tokorozawa terugkeerde, Yoor de terugreis gebruikte hij 22 minuten. Dit is de eerste tocht van eenige beteekenis, welke in Japan met een vliegtuig gemaakt is. Het aantal vliegtuigen der luchtvaarteommissie werd vermeerderd met de „Tsuzuki 111", waarvan den 23sten Augustus de motor defect geraakte, en de „Wakatoti", in Europa aangekocht door Baron Shigeno, die aldaar op eigen kosten het vliegen geleerd heeft. Hij beleefde echter niet veel genoegen van zijn tweedekker, Den 9 den September viel hij van eene hoogte van 50 M., tengevolge waarvan de toestel beschadigd en hij zelf gewond werd. Daardoor niet ontmoedigd, begon hij opnieuw, nadat zijn toestel en hij zelf hersteld waren, om den 21sten September op eene hoogte van 25 M. over den kop te gaan. Het toestel werd vernield en Shigeno zelf werd zwaar gewond opgenomen. Ten behoeve van de oefeningen van den vliegcursus heeft Kapitein Tokugawa drie nieuwe vliegtuigen ontworpen, waarvoor de motoren Gnöme van 70 P.K, en Anthani van 60 P.K.— uit Europa ontbodenzijn. In verband met schietoefeningen van de kustversterkingen aan de baai van Tokyo en van de schietschool der bereden Artillerie te Yotsukaido werden in den loop van Augustus oefeningen in het waarnemen uit kabelballons gehouden. Ook werd een tocht met een vrijen ballon gemaakt. (IlilifQire automobielen. Met de vrachtautomobielen werden tusschen 31 Augustus en 5 Sep tember in de vlakte bij Liaoyang een aantal rijproeven genomen. De uitslag daarvan is niet bekend. 0ndermij5. De Toyamaschool werd gereorganiseerdde Infanterieafdeeling werd tot eene zelfstandige Infanterieschool gemaakt en ondergebracht inde 189

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 73