üerliezen in den Russisch-Sapanschen oorlog. Dreadnoughts in de tropen. Korte Mbdedeelingen. [Febr. 1213. ziet werken in de duinen, krijgt men in gern geval den indruk, dat het werk dezen dieren te zwaar valt en men zou het een ziekelijk gevool moeten noemen, indien men hiertegen zou willen ijveren. We zijn overtuigd, dat het meest verstokte lid van een anti-trek- hondenbond, indien hij met ons deze oefeningen had bijgewoond, zeer zeker overtuigd zou zijn, dat hier voor zijn bond niets te doen zou zijn en er hier geen sprake is van die arme, mishandelde honden, die we wel op onze landwegen aantreffen. Bij het zien dezer forsehe krachten, zou hij zelfs moeten toestemmen, dat het jammer zou zijn deze krachten ongebruikt te laten, want dan zouden we er ook toe moeten overgaan anti-trekpaarden-, trekossen-, anti-trekezels-, anti- jaagschuittrekmenschen-bonden en nog veel meer anti-bonden op te richten. Naar we nog van den kapitein jhr. Meijer vernamen, voldoen de honden als trekkracht voor mitrailleurs in België zóó goed, dat aldaar de oorspronkelijke proef is voortgezet en te Luik vele wagentjes worden aangemaakt. We kunnen hierbij nog vermelden, dat de aanschaffingskosten per hond pl.m. 60 bedragen en het dagelijksch onderhoud pl.m. 0.25. De leider der oefening wilde er zich niet over uitlaten, hoe de honden hier te lande beoordeeld worden, doch uit zijn wijze van optreden meenden we te kunnen opmaken, dat, wat den leider persoonlijk betreft, hij zeer tevreden is over de prestaties der dieren en ze beschouwt als een zeer bruikbare trekkracht. Uit een woord van hartelijken dank en erkentelijkheid voor de welwillend verstrekte inlichtingen, namen we afscheid van den leider dezer oefening. De Telegraaf. 29 Nov. 1912. Uit de onlangs in Japan gepubliceerde officieele statistiek blijkt, dat het leger in den oorlog met Rusland in de voornaamste gevech ten 130086 man aan dooden en gewonden heeft gehad. Daaronder niet begrepen de voor Port-Arthur geleden verliezen. Het aantal dooden bedroeg 29014, waarvan 1091 officieren. Deze cijfers hebben betrekking op de gevechten bij Kintchou, Wa- fangou, Dachitchao, Liao-Yang, Chaho, Sandepou en Moekden. In laatstgenoemden slag verloren de Japanners 16404 dooden (w. o. 555 officieren) en 53655 gewonden (w. o. 1799 officieren); in dien bij Liao-Yang verloren zij 23714 man aan dooden en gewonden. Tusschen den 26en Juli en den 6en December bedroegen de ver liezen voor Port-Arthur 44085 dooden en gewonden, waarvan 1628 officieren. Les arch. mil. Een der oudere zeeofficieren van het te Tandjong Priok vertoevend 193

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 77