Overzicht van eenige Tijdschriften. [Febr. 1913. meermalen door personen in het gelid aan hun adres uitdrukkingen gebezigd, die hier maar verzwegen zullen worden." De goede samenwerking tusschen de verschillende radertjes, die samen leger heeten, laat nog al eens te wenschen over, vooral als een nieuw raadje in de machine wordt gezet. De le. Luit. der Art. Putman Cramer levert een beschouwing over „Eenheidsprojectielen." In grove trekken worden daarbij de voornaamste types besproken. Zooals wel van zelf spreekt, vindt de in Nederland aangenomen brisant-granaat Ehrhardt-van Essen bijzondere vermelding. (Zie ook Mavors 1912 blz. 3 53). Gelijk den lezers reeds bekend is, werd de uitrusting aan projectielen van de veldartillerie in Nederland van 817 per stuk gebracht op 1000. S. vraagt of deze vermeerdering reeds uit een heidsprojectielen zal bestaan, want hij wenscht een zoodra doenlijke algeheele invoeriDg. Als derde voorbeeld van „Vuurleiding der bereden-artillerie" be handelt de le. Luit. S. Schilderman het vuren op vijandelijke artillerie, waarvan alleen de vlammen der schoten, en niets meer, zichtbaar zijn. Vermelden we voorts nog de volgende artikelen: „Voeding van rijkswege van korporaals en minderen in garnizoen," door den Luit. Kwartiermeester van Oorschot; „Vervoer van goederen per spoorweg" door J. H. Riddering; „De Kogelbaan" door Kap. K. E. Oudendijk. De Militaire Spectator December 1912. „Opmarsch en Concentratie van het Fransche leger in Juni 1815" luidt de titel van het aanvangsartikel. S. doet uitkomen, dat Napoleon in de eerste paar maanden na zijn terugkeer van Elba getracht heeft zich zonder stijd op den troon te handhaven. Alle bevelen, in Maart en April 1815 gegeven, zijn van defensieven aard, en eerst in de 2e. helft van Mei nam het plan, om offensief op te treden, een zichtbaren vorm aan. Naast de wijze waarop de troepen werden geconcentreed, behandelt S. nog in het bijzonder de keuze van den Chef van den Generalen Staf of wel Majoor-Generaal, zooals hij in het Keizerlijk leger werd genoemd. Als zoodanig werd aangewezen de maarschalk Soult. Gelijk bekend, gebruikte Napoleon zijn Generalen Staf niet op de wijze, zooals we die tegenwoordig kennen. Napoleon was, zooals men wel eens zegt, zijn eigen Chef van den Staf. Hiervan geeft de Concentratie van Napoleons leger in de eerste Juni dagen weer een frappant getuigenis. Instede van Soult in deze dagen in zijn nabijheid te houden, zendt Napoleon hem uit om de 209

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 93