Oefeningen mei mitrailleurs, bespannen met trekhonden. Korte Mepedeelingen. [Febr. 1913. aanvulling van vacatures bij den generalen staf van vermeld leger te verzekeren. In verband hiermede zal bet aantal officieren van het Nederlandsch-Indische leger bij de Iioogere Krijgsschool met één leeraar behooren te worden uitgebreid; deze uitbreiding is te meer noodzakelijk, aangezien naar het oordeel van de daarbij betrokken autoriteiten bedoelde leeraren reeds thans voor eene te veel omvat tende taak zijn gesteld". Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het in de bedoeling ligt jaarlijks tien plaatsen voor de krijgskundige studiën open te stellen. Hedenmorgen werden door ons de oefeningen bijgewoond met mi trailleurs, bespannen met trekhonden De kapitein jhr. C. A J. Meijer, van het regiment grenadiers en jagers, belast met de leiding dezer oefeningen, was zoo welwillend ons verschillende inlichtingen te ver- strekkeu. Er wordt op het oogenblik geoefend met 8 honden en wel 4 Belgische en 4 Hollandsche. Het zijn mooie exemplaren en uitmun tende trekhonden. Er zou worden uitgerukt roet 1 sectie, bestaande uit twee mitrail leurs, elk geplaatst op een tweewielig wagentje; een patronenwagen- tje en een gereedschapswagentje, elk bespannen met twee honden. Er was slechts één patroonwagentje, doch het ligt in de bedoeling per sectie twee patroonwagentjes in te dealen. De mitrailleur is er op bevestigd door middel van een enkelen veerenden haak en twee steunstukken en deze bevestiging is zóö stevig, dat zelfs indien het wagentje kantelt hetgeen zeer zelden voorkomt, aangezien het zwaartepunt zoo laag mogelijk gelegen is de mitrail leur niet los kan geraken. Aan weerszijden van den mitrailleur is een bergruimte aangebracht voor twee kistjes, elk bevattende een band met 250 patronen, zoodat in de onmiddellijke nabijheid van den mitrail leur 1000 patronen geborgen zijn. In het patroonwagentje is plaats voor 10.000 patronen, alzoo kan per stuk over 11.000 patronen woraen beschikt, dienende als eerste voorraad. Op het gereedschapswagentje wordt medegevoerd: een kist met olie, een kist met water, diverse ge reedschappen, een reserveloop, een luchtpomp en een reservewiel, het welk in eenige oogenblikken ter vervanging van een defect wie-l aan de wagentjes bevestigd kan worden. De wielen zijn van dubbele velgen en luchtbanden voorzien, terwijl boven elk wiel, behalve een spatbord, een samenstel van holle buizen is bevestigd, waarop zoo noodig door de beide bedieningsmanschappen kan worden plaats ge nomen, indien de wagentjes zich zeer vlug moeten verplaatsen. Het gewicht van het wagentje plus mitrailleur is ongeveer 140 K. G., dat der patroon- en gereedschapswagentjes ongeveer 180 K. G. Op elk gereedschapswagentje is bovendien nog ruimte voor 3 doozen met ge vulde patroonbanden en een maaltijd voor de honden der sectie. De prijs der wagentjes is pl.m. 200. Ze zijn zeer practisch inge- 191

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 75