Kokte Mededeelingen. Febr. 1913.] Phofografie Dan uit een uuurpijl, 194 Duitsche escader deelde mij mede, dat Dreadnoughts voor de tropen totaal ongeschikt zijn. Door de hooge dekpantsering kan in de ventilatie slechts worden voorzien door zeer lange luchtkokers, die onder de keerkringen on voldoende effect sorteeren, terwijl ook door kunstmatigen luchttoevoer in warme streken niet voldoende in de luchtverversching kan worden voorzien. Dientengevolge is de hitte in deze metalen reuzen on dragelijk en geen der groote mogendheden denkt er dan ook aan dreadnought's naar de koloniën te zenden. De doorsneden, die de London News in zijn laatste afleveringen gaf van deze groote slagschepen, geven een denkbeeld van het bezwaar aan de ventilatie verbonden. In hoeverre deze mededeeling juist is, vermag ik niet te beoordeelen het kan echter zijn nut hebben aan een dergelijke uitspraak meer bekend heid te geven i) S. K. Kunnen we voor militaire doeleinden geschikte photografisehe opnamen verkrijgen van uit bestuurbare luchtballons, vliegmachines, kabelbal lons, vliegers en zelfs door middel van postduiven, in „Die Woche" No. 42 van 1912 komt een artikel voor, waarin het doen van derge lijke opnamen van uit een vuurpijl wordt beschreven. Het artikel, door photo's verduidelijkt, komt mij zeer belangrijk voor en daar 't voor zooverre bekend nog niet in de militaire tijdschriften is opgenomen, achtte ik het van belang de aandacht erop te vestigen. Op een licht wagentje, door twee soldaten geduwd, is een tweedeeüg statief aangebracht, dat samengevoegd een hoogte heeft van 8 M. Yan dit toestel wordt de vuurpijl van 6 M. lengte door electrische ontsteking afgeschoten. Op het hoogste punt 800 M. heeft door pneumatisch-electrische ontsteking de momentopname plaats, waarna de camera mèt den vuurpijl aan een zich dan ontplooiende parachute daalt. De moeilijkheid om een bepaalde terreinstrook, dus in een vooraf bepaalde richting te photografeeren is na veel hoofdbrekens en be proevingen overwonnen door het gebruik van een tol, die den vasten stand van den pijl waarborgt en waarbij een schaalverdeeling in over eenstemming wordt gebracht met de te voren gepeilde doelrichting. (Op dit punt is de beschrijving minder duidelijk). Volgens het artikel kan men na het neerkomen van den vuurpijl binnen 15 minuten een photo hebben van 20 op 25 cM. van het ge- wenschte terrein en kort daarna meerdere afdrukken verzenden aan de batterijen. De 3 weergegeven opnamen geven een goeden dunk van de duidelijkheid. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke inrichting oneindig goed- kooper is dan kabelballons a. a. 1) Naar mij is geblekken, wordt dc meening van mijn berichtgever li. t. 1. niet algemeen gedeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 78