Een ander gezichtspunt ouer Reglementen dan til. op blz 1046 Dan den jaargang 1912 kenbaar maakt. 195 Korte Mededeelingen. [Febr. 1913. Het statief ware bij niet gebruik van de -vuurpijlen als observatie ladder te gebruiken. S. K. In aflevering 10 van den vorigen jaargang komt M. op blz: 1016 met de vraag om een nieuw excercitie-reglement. Uit bet relaas van M. meen ik de conclusie te mogen trekken, dat volgens hem aan de discipline wordt te kort gedaan, als in een excer citie-reglement bepalingen voorkomen, die met drillen in strijd zijn. Ieder zijn meening, doch ik ben het niet met hem eens, omdat het maar al te veel voorkomt, dat de commando's van de echte dril oefeningen" worden gebezigd, als niet het minst op drillen wordt gelet. Voorbeeld: 't blaast appèl voor 't soepeten, de menschen treden buiten aan, nadat appèl is gehouden commandeert de sergeant van de week „geeft-acht" enz: Nu moet U zich eens de moeite geven, geachte Heer M., om eenige keeren bij verschillende compagnieën de uitwerking van dat „geeft-acht" enzen het daarop volgend marcheeren naar de keuken, na te gaan. Weg is alles, wat even te voren op Uw excercitieveld op 't commando „geeft-acht" enzwerd geëischt en verkregen. Gaat U eens na, of bij 't aantreden punt 26 R. I. I (volgens de grootte) wel in acht wordt genomen; van de 100 gevallen in geen 5 naar mijn vaste overtuiging. Nu nam ik opzettelijk een geval, dat ten allen tijde door ons officieren kan worden gecontroleerd, doch hoeveel gevallen doen zich niet voor, dat van controle geen sprake in, n. 1. bij 't verzamelen na een oefening, bij corveën, bij 't afmarcheeren met den fourier naar 't kleedingmagazijn enz:, enz:. Daarom is m. i. de inhoud en afbakening in ons R. I. volstrekt niet in strijd met uwen eisch, dat „de excercitiën dienen om door „stramme, onmiddellijke en gelijktijdige uitvoering van commando's „de troep reeds in vredestijd tot een gehoorzaam oorlogswerktuig in „de hand van den aanvoerder te vormen." De oefeningen in Hoofdstuk I, II III zijn m. i. speciaal voor recruten en de kennis ervan wordt later gaandeweg onderhouden bij alle mogelijke oefeningen enz:; zij dienen dan ook om de recruten geschikt te maken om de oefeningen van een veld compagnie te kunnen volgen. Daar zijn die oefeningen, zooals zij aan de recruten worden onderwezen niet meer op hun plaats. Nu geeft punt 28 (jo. 16) van den „grondslag voor opleiding" wel aan, dat die oefeningen in de le en 2e periode veelvuldig moeten worden gehouden, hetgeen m. i, zeer juist is gezien om n. 1. de fijne afwerking der bewegingen te behouden, doch de in punt 16 geëischte onberispe lijke en stramme houding moet ten allen tijde worden geëischt, in welke periode men ook verkeert en aan welke oefening men ook bezig is, indien, wel te verstaan, commando's uit het excercitie-reglement worden gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 79