QlededeeHngen betreffende het Indisch heger, Beproeuing Dan transportkarren, keubeniuagens en ueldbafeoDens. Bij eene speciaal voor dat doel gehouden troepenoefening in het terrein ten Z. van Bandoeng werden van den 18den t/m den 23sten November 1912 proeven genomen met verschillende treinvoertuigen, n. 1. transportkarren met lage en met hooge raden, als ook met de in de laatste Juliaflevering (bl. 774 e. v.) van dit tijdschrift vermelde keukenwagens en rijdende veldbakovens. Soliditeit. Wat de raden betreft, bleken de lage meer solide te zijn dan de hooge. Gedurende den zesdaagschen marsch onder abnor maal zware omstandigheden (moeilijk terrein, veel regen en onvoldoend geoefend (personeel), geraakte van de eerstgenoemde soort slechts eén rad defect en nog niet eens in die mate, dat verwisseling bepaald noodig was. De lamoenboomen bestonden uit ijzeren buizen. De bij eén der kar ren gebruikte, uit 2 deelen bestaande, lamoenboomen hebben niet voldaan; die uit één stuk verbogen wel spoedig, doch zijn daardoor nimmer onbruikbaar geworden. De boorden van de karren werden gevogmd door op het platform aangebrachte ijzeren stijlen en door kettingen, welke door oogen in die ^staanders loopen. De stijlen verboden spoedig, zonder dat zulks evenwel aan de practisehe bruikbaarheid van de kar schaadde. Van de kettingen is tijdens de proef 16% gebroken. Bij eene beoordeeling van de soliditeit der onderdeelen, moet in aanmerking werden genomen, dat het materieel krachtproeven heeft moeten doorstaan en meer te lijden heeft gehad dan in vele perioden van den oorlog het geval zal zijn. Wellicht zal versterking van verschillende onderdeelen noodig blijken, zelfs al zal deze ook gepaard moeten gaan met eenige gewichtsvermeerdering. Stabiliteit. De stabiliteit der karren met lage raden bleek geheel voldoende te zijn; van die met hooge raden zijn er tijdens de oetening vier omgeslagen, van welke er drie zeer hoog waren beladen. Beweegbaarheid. Behalve dat enkele wijzigingen aan devoertuigen noodig bleken om de beweegbaarheid te verhoogen, heeft de proef ge il Verstrekt door het D. v. O. Treinbarren. 198

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 82