Maart. 1913.] Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indie. de schrijver ervan heen wil en wat hij bedoelt. Een „Flot- tenveibiüderung is een „novum" voor ons, we hebben er nog nooit van gehoord. Als we er iets uit hadden moeten lezen zou het zijn, dat eruit blijkt, dat de verhouding tus- schen beide landen wel buitengewoon goed is. Wie denkt er anders aan een „Yerbrüderung"? Eest het eerste bewijs. Zooals het courantenbericht daar gedrukt staat, kan men er uit lezen, dat de onbekende schrijver van meening is, dat vooral voorkomen moet worden dat men ter zee bij Italië achterblijft. Ook de opgesomde redenen kunnen er toe doen besluiten aan te nemen, dat hij het speciaal op Italië gemunt heeft, hoewel de zinsnedewe most urgently need a fleet so strong that it canprevent it deF.) from being throttled at the strait of Otranto j1) ,n. o. m. niet anders kan doelen dan op een anderen vijand dan Italië. Bij een oorlog met dat land heeft immers de Oostenrijksche vloot alle reden om in de Adriatische zee te blijvenGaat ze er dan uit, dan ontbloot ze de- eigen kunst, verwaarloost ze de andere deelen van haar taak, loopt ze gevaar afgesneden te worden van haar basis, en wat moet ze buiten doen Waarom zou ook de Italiaansche vloot volstaan met die straat af te sluiten en niet de Adriatische zee, in which lies Italian Venice, ingaan? Ze heeft toch evenveel reden om naar het meesterschap in die zee te streven, als de G. vloot en dat meesterschap bereikt ze nooit, als ze zich er toe bepaalt in de straat van Otranto te blijven liggen. Dat Oostenrijk in de eerste plaats zijn vloot tegen Italië zou bouwen, komt ons daarom reeds onaannemelijk voor, omdat wanneer Oostenrijk Italië met nadruk iets te zeggen heeft, Oostenrijk daartoe natuurlijk zijn leger zal gebruiken, net als vroeger (zooals de geschiedenis „in het algemeen" en hier „in het bijzonder" leert). Met een leger kan Oosten- 250 I) Wat er staat is onbeprijpelijk ,maar de schrijver ervan bedoelt vermoe delijk, dat hij een vloot wil die zoo sterk is, dat zij geen gevaar loopt, niet door de straat v. O. te kunnen konten als zij dit zou willen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 10