Maart. 1913.] Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. Ons dunken deze woorden nogal ondubbelzinnig, in het bijzonder de vergelijking van de Oostenrijksche vloot met die van de twee ter zee gevaarlijke tegenstanders van het drie voudig verbond-Engeland en Frankrijklaten voor ons aan duidelijkheid niets te wenschen over. Maar ook de door den Chef van het Marinedepartement aangevoerde redenen. Een blokkade van de Adriatische zee kan Oostenrijk niet gedoogen, omdat zijn vloot zich met de Italiaansche moet kunnen vereenigen. Dekt de vloot de kust, dan kan het Oostenrijksche leger naar het Oosten of Westen optreden en behoeft het niet in het Zuiden, d. i. nabij de Italiaansche grens, te worden geconcentreerd. Daar de vijand het Westelijk deel van de Middellandsche zee beheerscht, wii Oostenrijk in het Oostelijk deel invloed, om veilig te zijn in zijn rug. Alvorens van het hier uitgewerkte voorbeeld af te stappen, willen we er nog even aan herinneren, dat het een voorbeeld is en niets meer. Het was de heer N., die het deed voor komen of we in dit voorbeeld iets fundamenteels zagen en het tot basis namen. Had de heer N. gezegd, dat hij met het voorbeeld van Oostenrijk niet meeging, we zouden geantwoord hebben, goed, laten we er niet verder over spreken, het gaat niet om een voorbeeld, het gaat om de hoofdzaak, laten we ons daarbij houden. De wijze, waarop hij echter dat voorbeeld te lijf ging, maakte dit antwoord onmogelijk. 252 that the country could not endure a blockade of the Adriatic by a hostile fleet, and that a strong fleet, protecting the coast would relieve the military of some responsabilities, and enable the Army to dispense with concentration on the coast. Hence the importance to Hungary. The empire, therefore, is to seek to exercise influence in the Adriatic and the Eastern part of the Medi terranean. This is to be the basis of her strength. The Admiral discounte nanced altogether the notion of acting on 'the defensive, and said the prin ciple must belto damage the foe. He concluded by expressing the view that the Austro - Hungarian fleet might be compared with the fleets of other naval powers, because, in case of warlike complications, the Mediterranean fleets of Powers with Atlantic coasts (1) could not be greatly reinforced. (1) De Cursiveering is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 12