Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Maart. 1913. Keeren we thans tot de hoofdzaak terug, n. 1. tot het ant woord op de vraagwat moeten we doen om aan den ondergang te ontkomen als we door de krachtigste maritieme mogendheid in Oost-Azië worden aangevallen? Wij hebben als eenigste oplossing gevonden -.krachtige weermiddelenin ons geval een krachtige vloot en dan het streven naar bondgenootschappen blz (1167). Natuurlijk willen we die oplossing onmiddellijk voor eene betere geven; want niemand zal willen beweren, dat een bondgenootschap een ideaal oplossing is. Het is veel aangenamer en veiligei geheel op eigen kracht te steunen. Maar zelfs Engeland heeft dat opgegeven Dat die quaestie van een bondgenootschap juist thans vooi ons van actueel belang is, komt doordat Nederland, thans het defensievraagstuk willende oplossen,' geheel vrij is den weg in te slaan, dien het wenscht te gaan, daar we niets hebben, tenminste geen zeemacht, die ons dwingt in een reeds bepaal de richting door te gaan. We zijn vrij te nemen of niets, öf een torpedevloot, of een artillerie vloot. En daar we alleen kans hebben een mo gendheid te vinden, die met ons een defensief bondgenootschap zal willen sluiten, als we ook haar kunnen helpen in geval van nood, en we die hulp alleen mogelijk achten als we een artillerievloot hebben, is dat voor ons een van de redenen (niet de aller-eerste, zooals de heer N. het voorstelt) om voorstander van zulk een vloot te zijn 1). 253 1) Dat wij daarin niet alleen staan, moge blijken uit de volgende aanhaling van onlangs in de 2de Kamer door den afgevaardigde van Karnebeek (27 Nov. '12) gesproken woorden Tengevolge van de opleving der Aziatische volken is Nederlandsch-Indie m de internationale verhoudingen - de geachte afgevaardigde, de heer de Beau fort heeft er gisteren reeds op gewezen in een geheel andere positie gekomen dan waarin het voor weinige jaren was. De quaestie van de defensie is daar door noodzakelijker wijze veel sterker op den voorgrond getreden en veel meer pregnant geworden. En dit niet alleen met het oog op de defensie in den toestand van oorlog, maar ook zonder dat er oorlog komt, met het oog op ie machtspositie die Nederlandsch-Indië onder die nieuwe omstandigheden moet kunnen innemen. Zelfs zonder dat er bepaald oorlogstoestand is, moeten wij

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 13