Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Ikdië. [Maart. 1913. dan heeft B A bedrogen en is het erg dom van A dat niet tijdig te hebben ontdekt en het verbond te hebben opgezegd. En dat C, het land dat zich blijkbaar nog al aan A laat gelegen liggen, willens en wetens door een domme aggressieve politiek A in de armen van B zou drijven, waardoor B in macht toeneemt en de positie van C slechter wordt, dat C het daarop ooit aan zou sturen, lijkt ons meer dan onwaarschijnlijk. Stel, dat we een verbond met N. Amerika sluiten tegen Japan.' Zou dan ooit Japan daarin aanleiding vinden om ons zoo onaangenaam te worden, dat we ten slotte viagen om door Amerika geannexeerd te worden Japan zal toch wel wijzer zijn. Een ongunstiger verandering van den status quo in den Stillen Oceaan is toch wel niet denkbaar. Het voorbeeld van Nederland-België laten we onbesproken. Hier geldt het een verbond van een zwakken A, en een zwak ken B, dat noch voor den een, noch voor den ander in dit geval voordeel oplevert. Dat het optreden van Rusland in Perzië en Mongolië ook maar in de verste verte eenige gelijkenis vertoont met Ne- derlandsch-Indië kunnen we niet inzien. Wat heeft de infame aggressieve politiek van intriges van Rusland in Peizië en Chi na te maken met een defensief verbond tusschen twee staten.? Yan verbonden van Perzië en Mongolië met Rusland hebben we trouwens nooit gehoord. Waardoor maakt Rusland die landen van zich afhankelijk? Door gelei. Als een woekeraai en geldschieter maakt het misbruik van de financieele moei lijkheden (die het eerst zelf veroorzaakt heeft) om Perzië te gronde te richten en zich zoo van zijn bezit langzaan maai zeker meester te maken. En Mongolië? Eerst brengt het dat deel van China met een verbijsterendevrijmoedigheid onder zijn suzereiniteit en dan begint hetzellde proces. Lezen we niet in de telegrammen van 7 Feb. j.l.) dat Rusland aan Mongolië een leening van twee millioen roebel heeft toegestaan Te sluiten in Rusland, het staat er wel niet bij, maar spreekt van zelf! Nu zijn ze binnen, de Mongolen.! 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 15