Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië [Maart. 1913. opging(ons artikel N.) slechts bedoeld werd, dat men door te schrijven, als wij deden, zoo licht aanleiding geeft tot de veronderstelling, dat men door bijoogmerken gedreven wordt. En thans wat de zaak betreft. Over de schepen 15000 ton kunnen we gevoeglijk zwijgen, deze zijn van alle kanten bekeken. De bewapening is thans, na een paar maanden, door den Heer de F. in zooverre ge wijzigd, dat hij instede van kanonnen van minstens 30 c.M. vermeldt: „het is misschien beter te zeggen: ongeveer 35 c.M." Voorts worden onze beweringen betreffende de wording van de Oostenrijksche vloot te absoluut genoemd. Ja, die zijn absoluut, maar dat is en gevolg van de aan zekeiheid grenzende overtuiging, die we op dit punt bezitten. Die overtuiging kon dan ook in geenen deele door de be schouwingen van den Heer de F. worden beïnvloed. De weerleggingen van den Heer de F. zijn bovendien wel eigenaardig. De aanhaling van Mahan wordt genoemd vooi het grootste deel een courantenartikel te zijn, dat mede nog tweeërlei beteekenis kan hebben. We kunnen den Heer de F. slechts aanraden in het boekwerk t. a. p. zelf te lezen, wat aan onze aanhaling voorafgaat en daarop volgt. Dezelfde raad geldt ook voor het artikel uit het Armee- blatt. S. zal dan ontwaren, dat het misplaatst was, om de geschiedenis met het door hem aangehaalde boek in onze herinnering terug te roepen. r) Thans even een paar kleinigheden rechtgezet. Ons treft, zooals we straks zullen zien, het verwijt, dat we den Heei 257 1) Omdat de Heer de F. het als betoogmiddel bezigt, wordt hier het vol gende vermeld: a. Het boek heet „Die Schildwut (Aspidomania reeurrens), eine moderne Artilleriekrankheit" von P. Antiscutander b. Het werd niet door den bibliothecaris der H. K. in een verkeerde af- deeling 'ondergebracht, maar het zou aangeschaft zijn door een Off. van gez.; e. Ook die aanschaffing had niet plaats, want het verhaal was een goed geslaagde grap. Erg deugdelijk was het betoogmateriëel dus niet, al is het verhaal aardig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 17