Maart. 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift en „rapporten", onderscheidingen welke toch vaak moeilijk waren vol te houden. Men spreekt nu eenvoudig van instructiën, bevelen en berichten. Overigens is in dit onderdeel van het voorschrift betrek kelijk weinig veranderd. Een m. i. alleszins prijzenswaardig voorschrift is opgenomen in p. 11 (3) (vergelijk p. 26 Gr. H.), waarin n.l. wordt aanbevolen om in bijzondere gevallen mondeling gegeven bevelen in een zoo spoedig mogelijk te doen volgen schriftelijk bevel op te nemen. Aan het gezond verstand en de ervaring van den bevelgever of diens Chef van den Staf is het dus overgelaten, om te beoordeelen, wanneer dit voorschrift moet worden toegepast. Men wake hierbij evenwel tegen „l'esprit de l'escalier", n.l. tegen de neiging om zichzelf te willen verbetreen. Verandering in een bevel geeft toch allicht aanleiding tot verwarring (p. 24 (1) G. H.) De vraag rijst, of het geen aanbeveling zou verdienen in dit punt eene bepaling op te nemen, dat allen (zonder on derscheid van rang), die een bevel ontvangen, ditook zonder dat hun zulks wordt bevolen en zij het dan ook soms in hoofdzaken herhalen (vergelijk p. 20 (3). In p. 7 van de L. B. V. was eene bepaalde wijze voorgeschreven om staven, troepen en diensten aan te duiden, overeenko mende met die, welke men in de meeste Duitsche krijgsge schiedkundige werken aantreft, van welk voorschrift de Leidraad zelf echter in de eerste plaats afweek (n.l. in bij lage VII). Thans is in p. 12 (5) slechts voorgeschreven, dat elke afkor ting, welke niet aan de duidelijkheid schaadt, is toegelaten. Dit is jammer. Bij eene uniforme wijze van afkorten, zijn bevelen en berichten spoediger te lezen en te begrijpen en bestaat er minder kans op misverstand, dan wanneer de ontvanger eerst nog moet wennen aan de wijze van af korten, welke een ander bezigt. Men bedenke daarbij, dat niet ieder eene duidelijke hand schrijft, dat de bevelen en berichten vaak van regen en transpiratie hebben te lijden 268

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 28