Maait. 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift Het over- Er m0et worden gestreefd naar de verbinding tusschen de brengen verschillende staven zóó te regelen, dat men steeds verzekerd enz 1S bericl3ten met spoed te kunnen overbrengen. Wie daarbij op één enkel middel van gemeenschap of op éene enkele ver binding vertrouwt, zal vaak bedrogen uitkomen. Telefoon- en telegraafdraden kunnen verbroken, radiotelegrafische of optische verbinding door atmosferische invloeden tijdelijk onmogelijk zijn. Eéne, liefst meer reserveverbindingen moeten dus immer, waar mogelijk, worden tot stand gebracht. Hierop had m. i. in p. 19 van het voorschrift wel de aandacht kunnen worden gevestigd. In den slag bij Yoshirei (Jantselinpas) op den 31sten Juli 1904 was de Japansche Garde Divisie verdeeld in eene om trekkende linkercolonne, eene verbindingscolonne en eene rech- tercolonne, waarbij de Div. Ct. De omtrekking mislukte en de voorwaartsche beweging der beide andere colonnes kwam ook tot staan. Doordat de telefonische verbinding verbroken was, moest het bericht van het gebeurde bij de linker- en middencolonne per ordonnans te voet aan den Di visie-Commandant worden overgebracht, zoodat het dezen verscheidene uren later bereikte, niettegenstaande de afstand hemelsbreed slechts 5 K. M. bedroeg. In den slag bij Liaojang was de verbinding tusschen de hoofdkwartieren van Kuroki en Oyama verbroken van den nacht van 1/2 tot dien van 2/3 September 1904. Eerstgenoemde Generaal was daardoor niet bekend met de vertraging bij de het 2de en éde Leger. Meenende, dat deze beide legers reeds in den avond van den 2den den Taitsu-Ho zouden bereiken, spande hij zijne uiterste krachten in om niet te laat te komen bij de vervolging. Zoo ontstonden de bloedige gevechten op den rechteroever van die rivier, o. a. die om den Manjuyama. De Generaal Yan Hamilton zegt dan ook op bladzijde 121 van A Staff Officer's Scrap Book deel II uitgave 1907: „A dozen British soldiers with a couple of heliographs 270 van bevelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 30