Maart. 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift Duitsche Felddienstordnung (D. F. O.), die slechts spreekt van „Aufklarung Daarbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat de Duitschers geen equivalent hebben voor ons woord „verkennen". Wel spreekt de D. F. O. in p. 126 van „das Erkennen des Gegners", in p. 148 „erknndende höhere Offiziere en in p. 154 van „die Erkundung des Feindes", maar „das Erkennen" en „die Erkundung" zijn niet gelijkwaar dig met onze woorden „verkennen" en „verkenning". Het voorschrift op den Velddienst van het Nederlandsch Leger geeft in 130 op meer bevredigende wijze de over eenkomst en het verschil tusschen „ophelderen" en „verken nen" aan. De 3 eerste alinea's van deze paragraaf luiden n. 1.: „Beide diensten hebben ten doel, den vijand op te sporen „en berichten in te winnen omtrent zijne sterkte, opstelling, „bewegingen en bedoelingenvoorts het verkrijgen van „inlichtingen omtrent de gesteldheid van het terrein en „omtrent al die zaken, waarvan de kennis voor de oorlogs handelingen van belang kan zijn. „De ophelderingsdienst wordt verricht op grooteafstanden „en werkt meer bepaald ten dienste van de troepenleiding „in strategischen zin. „De verkenningsdienst beperkt zijn werkzaamheid tot en- „geren kring en heeft meer in het bijzonder ten doel, om „aan den commandant eener afdeeling al die inlichtingen „omtrent het terrein en den vijand te verschaffen, welke „hij behoeft tot het doen slagen van zijne tactische hande lingen m. a. w.ophelderen heeft plaats ten dienste van de troepenleiding in strategischen zin, verkennen, beperkt tot engeren kring is noodig voor het tactisch succes. In 161 volgt eene nadere uiteenzetting, maar deze maakt de zaak niet duidelijker. M. i. geeft vorengenoemde 130 echter nog niet volledig weer, wat het verkennen omvat. Ook het Engelsche voor schrift, dat slechts spreekt van reconnaissance (strategical or tactical), brengt ons niet veel verder. 272

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 32