voor het Nederlandsch-Indische Leger. [Maart. 1913. Duidelijker is evenwel het Fransche „Règlement sur le service des armeés en campagne", (1912). „Artikel 19 begint met L' exploration a pour objet de four- „nir au commandant en chef les renseignements généraux „dont il a besoin pour diriger les troupes et assurer le suc- „cès de ses opérations", alzoo dezelfde definitie van „ophel deren" als in p. 10 (1) van de G. H. (overeenkomende met die in 130 van het Nederlandscb V. Y.) wordt gegeven en welke m. i. beter is dan die in p. 26 van het V. V. Maar vooral vond ik, hetgeen ik zelf gevoelde, terug in artikel 110 van genoemd Fransch reglement. Daar leest men „Toute operation ayant pour but de découvrir ou de ve rifier un ou plusieurs points relatifs, soit a la position et „aux mouvements de l'ennemi, soit a la topographie et aux „ressources du théatre de la guerre, est une reconnaissance. „Les reconnaissances confieés a la cavalerie d'exploration „ou de süreté et aux troupes d'avant postes sont exécuteés „conformément aux prescriptions des titres Exploration et Süreté. „Indépendamment de ces reconnaissances, le commande- „ment fait exécuter, toutes les fois qu'il le juge nécessaire, „par des troupes spécialement désigneés a eet effet, des re connaissances ayant pour objet ."en dan volgen verschilende onderwerpen, die het doel kunnen zijn van verkenningen (het terrein of den vijand betreffende). Dus: ophelderen dient om den A. B. algemeene gegevens te ver schaffen, zoodat hij niet langer in 't duister tast; verkennen dient om ten opzichte van speciale punten aan te vullen, hetgeen men in 't algemeen reeds weet. Yerkennen kan een onderdeel vormen van den ophelderings- of veiligheidsdienst dan wel een zelfstandige actie zijn, n. 1. wanneer de A. B., c. q. een onderbevelhebber reeds op eene of andere manier (door 't gevecht, opheldering, door middel van op andere wijze ingekomen berichten, van de kaart als 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 33