Maart. 1913.] Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift anderszins (i)algemeene gegevens heeft verkregen omtrent den vijand of het terrein en eene speciale afdeeling, patrouil le of persoon wordt uitgezonden om ten opzichte van be paalde zaken die algemeene gegevens aan te vullen. Volledigheidshalve zij hierbij nog opgemerkt, dat men gewoon lijk niet spreekt van ophelderen, wanneer gegevens omtrent het terrein moeten worden verkregen, hetgeen ook in over eenstemming is met de taalkundige beteekenis van het woord „ophelderen". Omtrent het terrein tast men toch bijna nimmer absoluut geheel in het duister, wel wil men vaak omtrent (zij het dan ook belangrijke) details nadere toelichtingen hebben. Daarom kan ik mij minder goed vereeni gen met de 1ste alinea van 130 Nederlandsch V. V. Wan neer ophelderingsafdeelingen gegevens omtrent het terrein veizamelen, dan is dat feitelijk geen ophelderen meer, maar verkennen. Voor hen die bovengenoemde opvatting van de begrippen ophelderen en verkennen deelen, zullen deze in Hoofdstuk III van de G. H. niet zoo willekeurig zijn gebruikt, als op het eerste gezicht leek. N. h. v. zou het echter aanbeveling ver dienen in p. 12 te spreken van „strategische opheldering" instede van „strategische verkenning"; verder worden in p. 19 vaste ballons genoemd als hulpmiddelen voor den ophelderingsdienst, hetgeen niet in overeenstemming is met het in p. 10 gemaakte onderscheid, daar zij, zooals men verder in p. 19 leest, uit sluitend dienen voor de nabij verkenning en hunne taak aan vangen, waar de verkenning in front door de cavalerie moet eindigen. In het V. V. ware echter, wanneer er werkelijk verschil bestaat tusschen „ophelderen" en „verkennen" op verschillen de plaatsen met dit verschil rekening te houden. Zoo is voor mijn gevoel de in de punten 47 en 58 vermelde opheldering van nabij (letterlijke vertaling van „Nahaufklarung") een contradictio in terminisvooral het laatste gedeelte van p. 47 wijst er op, dat men verkennen en geen ophelderen bedoelt. "274 O Vergelijk G. H. p. 9 (3)

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 34