De Feansche Legeemanoeuvees in 1912. [Maart 1918. Het geheele manoeuvre-tijdperk was verdeeld in 2 perioden, van elkaar gescheiden door een rustdag (le periode 11 t/rn 13 Sept; 14 Sept. rustdag; 2e periode 15 t/m 18 September). Gedurende de 2e periode zou de troepenindeeling worden gewijzigd, zooals nader zal worden aangegeven. Deze periode, hoewel gedeeltelijk aansluitende aan de eerste, zou meer het karakter dragen der vroegere manoeuvres, d. w. z. zou meer geleid worden in eene bepaalde richting. Waar dus de le periode vermoedelijk het belangrijkst zou worden, mag het zeker eigenaardig genoemd worden, dat behalve Engelsche en Russische officieren (Bondgenooten), geen vreemde attachés die periode zouden bijwonen. Tijdens de 2e periode werden de vreemde officieren (wederom Engelsche en Russische officieren buitengesloten—deze groepen bleven geheel afzonderlijk) per auto over het manoeuvreterrein gevoerd; er waren voor hen geen paarden beschikbaar gesteld. Daardoor waren zij uiteraard zeer gebonden en zullen zij zich, naar het wil voor komen, niet altijd op de hoogte hebben kunnen stellen van datgene, wat hun belangrijk voorkwam. In verband met het voorgaande is de veronderstelling niet te zeer gewaagd, dat wij, al waren we dan niet steeds op de hoogte van wat er gebeuren ging, toch meer hebben kunnen zien dan de genoodigde officieren, vooral ook omdat de cou ranten, nadat het verzoek om geheimhouding was opgeheven, uitgebreide gegevens verschatten, waardoor 't ons zeer goed mogelijk was een goed overzicht van die manoeuvres te krij gen. Het zal wel geen betoog behoeven, dat het bij een gevechts front van 2 Legerkorpsen naast elkaar, niet mogelijk was om steeds alles te zien, zoodat het verslag van het verloop der manoeuvres samengesteld is moeten worden aan de hand van La France Militaire en andere dagbladen. Aan het eigenlijk verslag moge een kort résumé voorafgaan van onzen tocht, waarin dan tevens eenige gegevens kun nen woiden verschaft, welke voor hen, die mochten worden opgewekt om zelf ook eens te gaan zien, van belang kunnen zijn. 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 39