Maart 1913.] De Fransche Legeemanoeuvres in 1912. In de eerste plaats is het wenschelijk om eenigen tijd van te voren fransche couranten te lezen. Voor dat doel kunnen worden aanbevolen „La France Militaire" en „Le Matin". In eerstgenoemd blad vonden we behalve de hiervoren reeds vermelde gegevens, eene advertentie omtrent de verkrijgbaar stelling van stafkaarten van het manoeuvre-terrein. Mochten dergelijke kaarten niet verkrijgbaar zijn, dan kan zeer goed worden volstaan met de zg. Taride-kaartendie bij iede- ren boekhandelaar kunnen worden besteld. Eenmaal de stafkaarten in ons bezit zijnde, konden we ongeveer bepalen, waar we gedurende de manoeuvres ons kwartier zouden opslaan. Aangezien we op het manoeuvre terrein geen onderdak zouden kunnen vinden, kozen we het buiten het vermoedelijk operatie-gebied gelegen plaatsje Chinon. Den lOden September om 4Yz uur n. m. daar aangekomen (6 a 7 uur sporen van Parijs), gelukte het tegen matige prijzen een onderdak te vinden; ook wat de spoorverbindingen aangaat, was Chinon zeer gunstig gelegen. Het verdient nl. aanbeveling zooveel mogelijk van de spoorwegen gebruik te maken, om des te frisscher op het manoeuvre-terrein aan te komen. Derde klasse reizende (deze zijn in Frankrijk zeer goed, ook op de secundaire lijnen), behoeven dergelijke uitgaven de kosten van de reis niet belangrijk te vergrooten. Voor de rijwielen wordt over iederen afstand 10 centimes berekend. De grootste moeielijkheid was nu: „Waarheen den vol genden dag te gaan". De Westpartij, opgesteld in de lijn SaumurBressuire, bevond zich op ongeveer 100 K. M van de Oostpartij, die in de lijn Montbazon—La Haye Descartes Chauvigny stond. De voornemens van de partijen waren niet bekend. In verband met den onderlingen afstand kon van eén samentreffen van de wederzijdsche infanteriën op den eersten dag geen sprake zijn; zoodat we alleen cavalerie zouden kunnen ontmoeten, doch waar? Aangezien was te verwachten, dat de cavalerie verkennend zou worden vooruit gezonden, besloten we, in de hoop die cavalerie ergens te zullen zien, het operatie-terrein van Noord naar Zuid door te 280

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 40