De Fransche Legermanoeuvres in 1912. [Maart 1918. rijden en kozen we als richting daarvoor de groote nationale route No. 147 van Candes over Loudun en Mirebeau naar Poitiers Na 33 K.M. gefietst te hebben, hadden we nog geen enkelen cavalerist gezienwel hadden we eenige vlieg machines waargenomen. Toch was deze tocht (Chinon-Candes -route No. 147) niet zonder succes, want we hadden daardoor het terrein tusschen Loudun en de Loire leeren kennen en konden daardoor later de overwegingen van de beide partij commandanten om dat terrein te vermijden beter beoordee- len. Zwaar begroeid met zware hellingen en diepe ravijnen, bovendien arm aan goede wegen, eigent dit terrein zich weinig voor groote troepenbewegingen. Toen wij eene cavalerie-patrouille in het terrein ontdekten, (het was ondertusschen 12 uur geworden) verlieten wij den grooten weg in de richting van Les Trois Moutiers. Van dien patrouille-commandant hoopten we eenige gegevens mach tig te worden, doch helaas, de patrouille was, voordat we haar hadden kunnen bereiken, spoorloos in het bedekte terrein verdwenen. Doorgaande in de nieuw-gekozen richting, ontmoetten we echter al spoedig eene tweede patrouille onder een wachtmeester. Hoewel deze niet zoo heel veel wist te vertellen, kon hij ons toch mededeelen, dat de geheele le Cavalerie- Divisie (Westpartij) dien avond Moncontour zou moeten bereiken. Na nog getracht te hebben van een scheidsrechter, die kort daarna verscheen, gegevens te ver krijgen—hij wilde echter niets zeggen—besloten we ook in de richting Moncontour te gaan en kozen daartoe den weg over Glenouze en Pas de Jeu, vermeenend, dat deze overgang over de Dive wel bezet zou zijn. Daar aangekomen vonden we er slechts eene patrouille kurassiers, die zich echter niet om de brug bekommerde en wier commandant allesbehalve mededeelzaam was. Het eenige wat ons overbleef, was onzen weg te vervolgen naar Moncontour. Daar aangekomen verna men we, dat de geheele le cav. div. te dier plaatse reeds 281 1) Zie Schets 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 41