Maart 1913.] De Fbansche Legermanoeuvres in 1912. was verzameld. Zooals uit het verslag zal blijken, had deze divisie den W. oever van de Dive gevolgd. Door Moncontour rijdend, deed zich het volgende incident voor. Al pratende passeerden we een generaal, den Comman dant der cavalerie-divisie, die, meenend dat wij Duitsch spra ken, ons liet aanhouden door eene sectie infanterie. Hij begon met ons in 't Fransch aan te spraken, maar ging spoedig over in het Duitsch (dat hij zeer goed sprak) en meende, toen wij hem ook in die taal antwoordden, geheel zeker van zijn zaak. Met eenige moeite konden wij hem echter overtuigen, dat wij Hollanders waren. Nog niet geheel zeker, wenschte hij, dat we ons zouden legitimeeren, hetgeen we gemak kelijk konden doen door onze rijwielkaarten van den A. N. W. B., waarna we ongestoord verder konden gaan. Gaarne hadden we gevreten, wat er gebeurd zou zijn, indien we werkelijk Duitschers waren geweest. Yan Moncontour gingen we per trein naar Chinon terug. Al waren we dus nog niet heel veel wijzer geworden, toch hadden we eenig houvast. In het gebied ten Z. van Lou- dun zouden we vermoedelijk meer kans hebben den volgen den dag iets te zien, dan ten N. van die plaats; waarom we ons dan ook den 12en per spoor naar Loudun begaven. Van daar gingen we per rijwiel over Arcay, St. Laon en Pas de Jeu en dien dag hadden we succes; we kwamen n.l. mid den tusschen de strijdende partijen terecht (samen treffen van eene flankdekking met een vooruitgezonden detachement cavalerie en chasseurs van de Oost-partij). De 3e dag (13 Sept.) gaf ons met betrekking tot de te kiezen richting nu ook geen moeilijkheden meer. Den rustdag (14 Sept.) brachten we in Chinon door en kwamen daar te weten, dat we den len dag van de 2e pe riode moesten gaan naar de lijn Richelieu Faye la Vi- neuse. Aangezien bekend was, dat het nu ging om den 282 1) Deze kaarten heeft men noodig om de rijwielen kosteloos door de douane te krijgen. Voor leden van den A.N.W.B. zijn ze op aanvraag gratis ver krijgbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 42