De Fransche Legermanoeuvres in 1912. [Maart 1913. tige gelegenheid dus voor vliegmachines en cavalerie om nuttig werkzaam te zijn. Uit de vorengegeven verspreide groepeering der wederzijdsche krachten volgt verder, dat voor beide partijen, willen zij om hun doel te bereiken een gevecht kunnen leveren, allereerst eene concentratie van hunne onderdeelen noodig is. Concentratie Westpartij. Yoor deze partij was de concentratie eene vrij moeilijke kwestie, omdat de Loire een hindernis van beteekenis vormt. De commandant van West besloot zijne troepen te verzamelen tegenover de vlakte Moncontour Mirebeau, waartoe hij het Xe korps dirigeerde op Thouars en het Xle op Airvault. Voor het Xle korps, dat van Bressuire moest komen, was dit vrij eenvoudig; voor het Xe was 't echter een moeilijker geval, daar dit behalve den overtocht over de Loire, ook nog een gevaarlijken flankmarsch moest maken. Hoewel het eenigszins voor de hand lag om dezen flankmarsch te doen beveiligen door de cavalerie-divisie met verder sterke flank dekkingen langs de natuurlijke hindernis de Dive meende de Generaal Galliéni in dit geval anders te kunnen en te moeten handelen. Hij wilde nl. zijne cavalerie offensief gebruiken in het rayon Moncontour Mirebeau en niet binden door eene als voren aangegeven defensieve opdracht. Voor deze opvatting had hij de volgende redenenDe flankmarsch van het Xe korps was n. z. m. niet zoo gevaarlijk, gelet op den afstand Montbazon Loudun, het moeilijke terrein tusschen deze plaats en de Loire (Zie bl. 281.) en ten slotte op de buiten de bruggen niet te overschrijden Dive. Naar zijne meening was de flankmarsch door deze omstandigheden weinig gevaarlijk. Hij liet dan ook den flankmarsch alleen beveiligen door eene uit de verschillende wapens samengestelde dekking van het Xe korps zelf, welke flankdekking marcheerde langs de hoogten op den rechteroever van de Hive. Bij deze flankdekking was natuurlijk ingedeeld de bij het Xe korps behoorende cavalerie. Zooals gezegd, wilde de Generaal Galliéni zijne cavalerie 285

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 45