Maart 1913.] De Feansche Legeemanoeuvees in 1912. voor andere doeleinden beschikbaar houden en gaf hij haar de volgende tweeledige opdracht 1°. Zich te begeven van Doué-la-Fontaine naar Pas-de-Jeu overgang over de Dive in den weg Thouars-Loudun en terwijl de verkenningsorganen en de vliegeniers nadere ge gevens zouden zien te verschaffen, in algemeene richting Loudnn de bewegingen van het Xc en XIe korps dekken. 2°. Na voldoende zekerheid te hebben, dat de vijandelijke cavalerie de bewegingen van het westelijke Leger niet bedreig de, zich begeven naar Moncontour, dit bezetten en zich aldaar legeren en tegen den avond sterke verkenningsafdeelingen zenden in de richting van de vlakte van Mirebeau. Den llden September 5 uur n. m. begon bij het Xe korps de opmarsch. In de grootste orde werd de Loire gepasseerd. Om 8 uur n. m. bereikte de voorste divisie van dit korps Montreuil-Bellay, terwijl op datzelfde oogenblik de laatste afdeelingen van de andere divisie de Loire overtrokken. Zonder door den vijand verontrust te zijn (wel was de opmarsch door vliegeniers waargenomen), worden de opmarschen door het Xe. en XIe. korps uitgevoerd. Ondertusschen verplaatste de Cavalerie-divisie zich over Brion en St. Léger naar Pas-de-Jeu, op haar linkerflank gedekt door de bij haar ingedeelde compagnie wielrijders van het 46 Chasseurs te voet. Deze compagnie hield achtereenvolgens alle overgangen over de Dive vast en was om 9 uur aan den overgang bij Pas-de-Jeu. Om 10 uur v. m. kwam de cavalerie divisie daar aan, de draadlooze telegrafie werd in werking gesteld en nu bleek al spoedig uit berichten van vliegeniers en van de verkenningsorganen, dat er geen bezwaar was om tot het 2e gedeelte van de opdracht over te gaan. De cava lerie-divisie begaf zich dus naar de lijn Moncontour-Martaizé. In den avond van den eersten dag bevond het westelijke Leger zich dus geconcentreerd in het rayon Thouars Airvault Mon contour en kon het dus, zoo noodig, den 12den den slag beginnen. Concentratie Oostpartij. Voor deze partij bestond de moeilijkheid van concentratie 286

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 46