De Fransche Leger manoeuvres in 1212. [Maart 1913. niet in het overwinnen van een groote hindernis, maar hier had men het bezwaar van de zeer verspreide opstelling120 K. M.Vermoedelijk waren de aanwezigheid van sterke wes telijke krachten nabij Saumur en de vrees, dat deze over Loudun tegen zijn rechtervleugel zouden ageeren, oorzaak dat de commandant van Oost niet al zijne krachten wilde con- centreeren ten Z. van het bosch van Scévolle, front naar de lijn Moncontour-Mirebeau, d. w. z. front naar het open terrein. Het tijdelijke korps werd nl. achter het bosch van Scévolle gehouden, terwijl het IXe. korps van Chauvigny oprukte naar het rayon St. Georges—Vendeuvre du Poitou (15 K. M. ten N. van Poitiers). De 7°. cavalerie-divisie kwam dezen dag tot Richelieu; de groote afstand Montbazon-Richelieu was oorzaak, dat zij niets kon uitrichten. Ook deze cavalerie divisie werd gedurende hare bewegingen gedekt door eene compagnie wielrijders (v/h 2e. bat, Chasseurs te voet). Bij de 7®, C. D. te Richelieu voegde zich in den loop van dezen dag nog een bataljon chasseurs van het tijdelijke korps. Aan het einde van den eersten dag bovond zich het Oostelijke Leger dus op een front van 40 K. M. (Richelieu-St. Georges) met het Hoofdkwartier te Chatellerault. Wel kunnen de onderdeelen elkaar zoo noodig steunengereed voor een slag zijn ze echter niet, noch in de richting Loudun, noch in die van Mirebeau, welke, gegeven de opstelling van het w. Leger, de meest waarschijnlijke zou blijken. In het voorgaande werd vermeld, dat de commandant der cavalerie berichten had gekregen van zijne vliegeniers. Daar de manoeuvres met opzet op zulke groote afstanden van elkaar waren begonnen om de werkzaamheid der vliegma chines tot haar recht te doen komen, willen we hier wat nader op een en ander ingaan, Bij de west-partij was eene escadrille vliegmachines toe gevoegd aan de cavalerie-divisie. Door verkenners van deze escadrille kon worden vastgesteld, dat infanterie vermoe delijk chasseurs om 8 uur v. m. de Yienne bij Dangé had overschreden. Dit bericht was om 9 uur v. m, in handen van 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 47